В Главното управление на разузнаването на Украйна се срещнаха с ръководителите на военните разведки на региона.
Международна проява на такова представително ниво се провежда за пръв път в Украйна от началото на руската въоръжена агресия.
В продължение на няколко дни в Главното управление на разузнаването на Министерството на отбраната на Украйна беше проведен "Black Sea Intelligence Forum". В тази инициатива, освен украинските домакини, участваха делегации с експерти на министерствата на отбраната на осем страни.
Форумът се провежда във връзка със значителното влошаване през последно време на глобалната и регионалната сигурност, предизвикани от агресивните действия на Руската федерация и необходимостта да се търсят пътища тази ситуация да бъде контролирана със съвместните усилия на страните от региона и водещите държави на света.
По време на брифингите, пленарните заседания и панелните дискусии се разглеждаха съществуващите и потенциалните заплахи на регионалната и глобалната сигурност. Беше констатирано, че една от най-големите заплахи за националната сигурност на всички страни-участнички на форума, а също така и за глобалната сигурност са агресивните действия на Русия, особено струпването на руски войски близо до границите на Украйна и във временно окупирания Крим, както и напрежение, което създават руснаци в Черно и Азовско море.
Ръководителите на делегациите проведоха редица двустранни и многостранни срещи на високо ниво.
От украинската страна в "Black Sea Intelligence Forum" участвуваха Министр на отбраната на Украйна, генерал Степан Полторак, началникът на ГУР МО на Украйна генерал-лейтенант Василий Бурба и представителите на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна.
Въэ основа на детайлния анализ на представените от страните-учаснички във форума разузнавателни информации за състояние и тенденции на развитие на съществуващите и потенциалните заплахи бяха определени реални мероприятия срещу експанзията на руската агресия в региона и в света.
Още от Свят
Критикът на Путин Борис Надеждин напусна Русия, вече е във Франция
„Имам добра новина - жив съм и съм свободен, за съжаление, не съм в Русия"
"Вие не сте моят президент" - тревожността сред младите руснаци расте
Проучванията установяват и, че сред младите хора между 18 и 24 години един от основните източници на стрес остава войната в Украйна - много по-често, отколкото при останалите групи
Кувейт преговаря със Саудитска Арабия за петролопровод, заобикалящ Ормузкия проток
Кувейт се намира дълбоко във вътрешността на Персийския залив и поради географското си положение износът му е зависим от свободното преминаване през Ормузкия проток