Украинските власти очакват да си върнат окупираните територии на Донбас още тази година. Това заяви министърът на временно окупираните територии и вътрешно разселените лица на Украйна Вадим Черниш пред "Канал 5". Той каза, че е убеден, че "деокупация" ще започне тази година и смята, че няма причина тя да не се случи. "Сега разработваме пътна карта за връщане на териториите ни. Ние трябва да бъдем готови, когато украинските власти се върнат там. Всичко трябва да е подготвено за процеса", коментира украинският министър.
На 17-и януари министърът на вътрешните работи на Украйна Арсен Аваков заяви, че украинските граничари трябва да бъдат подготвени да действат при всяка ситуация на границата с Русия. Той коментира, че Киев променя стратегията си за Луганск и Донецк. Вместо военна стратегия и агресивна конфронтация между правителствата на двете страни, трябвало да се търси подкрепата на местното население.
Още от Свят
NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си
Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"
Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?
Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо
37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради
"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски