6 Март, 2026

Унгария се готви да "измете" организациите на Джордж Сорос от страната

Унгария се готви да "измете" организациите на Джордж Сорос от страната

Унгария планира да предприеме сериозни мерки срещу неправителствените организации, свързани с милиардера Джордж Сорос, след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, предаде БГНЕС.

Милиардерът е поддръжник на американската Демократическата партия с широка мрежа от организации, които насърчават либералната демокрация и "отвореното общество" в бившата комунистическа Източна Европа. А Орбан и неговата администрация често взимат на прицел подкрепяни от Сорос НПО.

Силард Немет, заместник-председателят на партията на премиера Виктор Орбан, каза пред репортери, че страната му ще използва "всички средства на разположение", за да "измете" неправителствените организации, финансирани от родения в Унгария Сорос, които "служат на глобални капиталисти и поставят принципа на политическата коректност над националните правителства".

Немет е заместник-председател на ФИДЕС. От агенция "Блумбърг" съобщават, че никой не вдигнал след това телефона в Института "Отворено общество", след като репортер на агенцията се опитал да се свърже с институцията извън работно време.

"Убеден съм, че за това се създадоха международни условия" поради избора на Доналд Тръмп, цитира думите на Немет държавната информационна агенция MIT. Депутати започнаха дебати по законопроект, позволяващи на властите да правят финансови проверки на ръководители на НПО, става ясно от програмата на унгарския парламент.

Орбан е първият европейски лидер, който публично подкрепи кампанията на Доналд Тръмп и пренебрегна критиките от страна на Европейската комисия и администрацията на президента Барак Обама за изграждане на "нетолерантна държава" по подобие на авторитарни режими като Русия, Китай и Турция.

През 2014 г. Орбан лично нареди на държавната одитна агенция да проучва фондации, финансирани от Норвегия и каза, че групи от гражданското общество, финансирани от чужбина, са прикритие за "платени политически активисти."

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Иранци ме търсят за сделка, но са закъснели, аз също искам да приключа войната

Тръмп: Иранци ме търсят за сделка, но са закъснели, аз също искам да приключа войната

Американският президент заяви, че не е загрижен за покачващите се цени на горивата в САЩ, причинени от разширяващия се конфликт в Иран, като заяви, че американската „военна операция“ е негов приоритет

Иран удари радари за ракети и дронове във военни бази в Йордания и ОАЕ

Иран удари радари за ракети и дронове във военни бази в Йордания и ОАЕ

Радарната система на американска батарея за ракети THAAD в Йордания е била ударена и очевидно унищожена в първите дни на американско-израелските удари срещу Иран, разкрива сателитно изображение

Войната в Близкия изток: хронология за последните 24 часа

Войната в Близкия изток: хронология за последните 24 часа

НАТО засилва противоракетната отбрана, Тръмп иска участие в избора на лидер на Иран