12 Юни, 2026

Унгария спря газовите доставки за Украйна

Унгария спря газовите доставки за Украйна

Унгария спря газовите доставки за Украйна за неопределено време, се казва в съобщение на сайта на компанията. Украинската "Нафтогаз" заяви, че това е "неочаквано". Нейни представители напомнят, че решението е факт след посещението в Будапеща на ръководителя на "Газпром" Алексей Милер в началото на седмицата.

Правителството аргументира решението си за преустановяване на доставките със засиленото вътрешно търсене от 26 септември. „За да гарантираме сигурността на доставките и баланса в мрежата, трябваше да се промени посоката на работа на газопроводите така, че да работи за вътрешни нужди, допълват от FGSZ – операторът на газопреносната мрежа.

От "Нафтогаз" призовават партньорите си да спазват договорните задължения и законодателството на ЕС. Договорът предвижда прекъсване на работата в зависимост от текущите търговски и технически условия. В началото на месеца доставките бяха спрени и от Полша, като компанията PGNiG обясни решението си с намалените количества от Русия.

"Газпром" не крие критиките си от реверсивните доставки към Украйна от източноевропейските държави, а Милер предупреди, че който извършва такава дейност, може да се сблъска с ограничения от руска страна.

Сподели:
Зеленски подписа закон: Българският език е под специална защита в Украйна, руският вече не

Зеленски подписа закон: Българският език е под специална защита в Украйна, руският вече не

Председателят на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук определи решението като важна стъпка за защита на украинското езиково пространство и за изпълнение на европейските ангажименти на страната

Швеция: "Русия може скоро да атакува страна от НАТО",  България е сред по-уязвимите

Швеция: "Русия може скоро да атакува страна от НАТО", България е сред по-уязвимите

Авторите на документа подчертават, че основната опасност не произтича толкова от военния баланс, колкото от политическата преценка на Кремъл

Пакистан: Договорен е текстът на мирното споразумение между Иран и САЩ

Пакистан: Договорен е текстът на мирното споразумение между Иран и САЩ

Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че споразумение със САЩ за прекратяване на войната в Близкия изток никога не е било по-близо

Коментари (0)