24 Ноември, 2024

„Уолстрийт джърнъл” : Има устойчив спад на фондовите пазари в Китай

„Уолстрийт джърнъл” : Има устойчив спад на фондовите пазари в Китай

Има устойчив спад на фондовите пазари в Китай. За това предупреждава изданието „Уолстрийт джърнъл”. Само в рамките на днешния ден индексът CSI300 е слязъл с 6.8%, а стойността на акциите е паднала с 572 милиарда долара за месец. Вчера китайската фондова борса се срина, а загубите на компаниите достигнаха 3 трилиона долара. Причината бе маржин търговия , при която се изкупуват ценни книжа срещу дългове.

Подобно е положението и с друг индекс - Shanghai Composite. Той загуби 5.9% от стойностите си. Или само в този период загубите са равни на 10 пъти Брутния вътрешен продукт на Гърция.Според „Уолстрийт джърнъл” от 12 юни досега стойността на акциите в Китай е понижена с 572 милиарда долара. Почти половината от търговете в страната са преустановени, защото инвеститорите продават всичко, което могат.

Според един от сериозните китайски икономисти Ду Чанчун такъв спад на фондовите пазари в страната не се е наблюдавал никога досега. Правителството в Пекин се стреми да ограничи паниката сред инвеститорите, забранявайки временно продажбата на акции на държавните компании, търгувани на фондовите пазари.

Инвеститорите в азиатската държава и извън нея се опасяват, че може да се стигне до свободно падане на пазарите. Сривът на шанхайската борса може да постави в неудобно положение китайската делегация на Евразийската среща на високо равнище в Москва, където се очаква тя да има среща с Владимир Путин.

Сериозни неприятности донесе и вмешателството на държавата в пазарите. Вместо да позволи свободни операции на фондовия пазар, Централната банка на Китай ограничи краткосрочните продажби и хвърли 23 милиарда долара за укрепване позициите на ключови активи. Това спря падането на пазарите, но не за дълго. Не е ясно и какъв реално е БВП на Китай. Последните изнесени данни говорят за около 7.4% на годишна база през последните години.

Високопоставени китайски чиновници нееднократно признаваха, че икономическия ръст в страната се основава на потреблението на енергия. А то намаля рязко през последните 4 години, така че истинските числа ги знаят само Си Цзинпин и неговия икономически екип. Вчера китайската фондова борса се срина, а загубите на компаниите достигнаха 3 трилиона долара. Причината бе маржин търговия , при която се изкупуват ценни книжа срещу дългове.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства