10 Май, 2026

US-разузнаване манипулирало данни за заплахите от ИД, за да трупа дивиденти

US-разузнаване манипулирало данни за заплахите от ИД, за да трупа дивиденти

Американското разузнаване е манипулирало данни за борбата на САЩ с "Ислямска държава", с цел да омаловажат заплахата от нея, както и за да изглеждат по-успешни операциите срещу джихадистите. 

Това сочи доклад, поръчан след сигнал, според който високопоставени служители променят целенасочено данните за терористичната организация от средата на 2014 г. до средата на 2015 г.

Резултатът от това е, че се получава една твърде оптимистична интерпретация на операциите на САЩ срещу "Ислямска държава", което може да изложи на риск американските войски, обясняват републиканците.

Служителите на разузнаването нагаждали анализите, за да изглеждат положителни резултатите от първоначалните усилия на САЩ да обучи иракските сили за сигурност да противодействат на ИДИЛ.

Около 40% от аналитиците твърдят, че им е оказан натиск за изкривяване или спестяване на разузнавателна информация в рамките на периода.

Засега не е ясно защо разузнавателната информация е била изкривявана.

Говорителят на Пентагона Патрик Еванс подчерта, че тези оценки и анализаторите, които ги правят, са от жизнено значение за усилията на САЩ, особено като се има предвид сложното естество на битката на няколко фронта, която в момента е в ход в Ирак и Сирия.

Републиканците настояват ръководителите на Централното командване да бъдат подведени под отговорност, ако са притискали аналитици да манипулират данни.

Пентагонът е започнал вътрешно разследване по случая.

Сподели:

Коментари (0)

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Председателят на Европейския съвет разговаря по телефона с Володимир Зеленски, като отново посочи приоритетите за Брюксел - въпросите за общата сигурност

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Американският политолог смята, че президентът на САЩ "прегръща националистически правителства", а играта му е с ясна цел - победителят взима всичко

Ескалация в Залива: Британски военен кораб се присъединява към защитата на Ормузкия проток

Ескалация в Залива: Британски военен кораб се присъединява към защитата на Ормузкия проток

Официален Лондон категорично подчерта, че присъствието на Кралския флот има „напълно отбранителен характер“