27 Май, 2026

Уволненият шеф на спецслужбите е участвал в организирането на терористичното нападение в Куманово

Уволненият шеф на спецслужбите е участвал в организирането на терористичното нападение в Куманово

Бившият вече директор на македонските спецслужби Сашо Миялков активно е участвал в организацията на терористичното нападение в Куманово, пише сръбският вестник "Блиц", позовавайки се на сръбските служби за сигурност. 

Преди два дни вътрешният министър на Македония Гордана Янкулоска подаде оставка. Същото е направи и министърът на транспорта Миле Янакиески. Поста си напусна и самият Миялков, който е братовчедът на премиера.

Според анализаторите, оставките са именно заради тежкия провал на спецакцията в Куманово. 

По-рано и бившият шеф на разузнаването Горан Митевски нарече полицейската акция в Куманово "сценарий на правителството". 

При акцията в Куманово в събота, обявена от властите като атака срещу терористи, загинаха 8 полицаи, а други 37 бяха ранени. 

Премиерът Никола Груевски обаче я нарече успешна. 

"Вече близо едно десетилетие Миялков се смята за най-силния човек в Македония. Той контролира най-влиятелните политици и престъпници от Албания и региона. Целта на нападението в Куманово бе да се предизвика междуетнически инцидент и така македонското правителство да бъде защитено от нападенията на опозицията, която на 17 май подготвя митинг и сваляне на властта. Нещата излизат от контрол и планирания етнически инцидент се превръща в терористично нападение", казва пред "Блиц" източник от сръбските служби. 

Според него Миялков, е бил в пряка връзка с организаторите на нападението Мирсад Ндресай, по известен като "командир НАТО".

Ндресай е първият, който открива огън в Куманово и убива полицай. По-късно той е прехвърлен в Косово с помощта на Миялков, твърдят източниците на изданието. 

"Блиц" твърди, че Миялков е един от най-богатите хора в Македония, с бизнес в Словакия и Чехия. Той е следен от чуждите служби заради съмнителното богатство и капитал. Често посещава Белград, където има приятелка . Миялков влиза в Сърбия, без да бъде регистриран на границата. 

Според източниците на "Блиц", след Гошинце и Куманово трябвало да има и нападение срещу Прешево в Югоизточна Сърбия, а след това в Черна гора и отново в Македония.

Сподели:
"Хамас" потвърди смъртта на военния си лидер Ода - вероятно последният от висшия съвет на "Изедин ал Касам"

"Хамас" потвърди смъртта на военния си лидер Ода - вероятно последният от висшия съвет на "Изедин ал Касам"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Ода е ръководил разузнавателното подразделение на "Хамас" по време на атаките на 7 октомври 2023 г.

Украйна въвежда „логистически локдаун“ за руската армия: Фьодоров разкри подробности

Украйна въвежда „логистически локдаун“ за руската армия: Фьодоров разкри подробности

Още това лято руската армия трябва да усети „логистически локдаун“ благодарение на засилените удари със сре

YouTube започва да обозначава автоматично видеоклиповете, генерирани с AI

YouTube започва да обозначава автоматично видеоклиповете, генерирани с AI

Аторите ще могат да оспорват поставените етикети, ако смятат, че съдържанието им е неправилно обозначено като генерирано с AI

Коментари (0)