24 Ноември, 2024

В гръцкия парламент започнаха дебатите за Преспанския договор, 66% от населението - против

В гръцкия парламент започнаха дебатите за Преспанския договор, 66% от населението - против

Гръцките депутати започнаха разгорещени дебати в парламента по проектозакона за ратификацията на Преспанския договор. Документът решава спора за името на бившата югорепублика Македония и ще отвори пътя за приемането ѝ в НАТО и ЕС. Очаквано членовете на управляващата партия СИРИЗА защитиха Преспанското споразумение, определяйки го като фундаментален не само за Гърция, но и за Балканите.

 
„Това е исторически договор, който решава национален проблем, продължил близо 30 години. Преспанското споразумение е първото превантивно, стабилизиращо и мирно действие, случило се в региона“, заяви Сия Анагнастопуло от СИРИЗА.

 От опозицията критикуваха ожесточено Преспанския договор, обвинявайки управляващите, че предават националните интереси.

 
„Това е грешка, която трудно може да бъде поправена. Настъпи време за поемане на отговорност, време за голямо „ДА“ или голямо „НЕ“. Ние гръмко казваме „НЕ“. Но трябва да знаете, че ако кажете „ДА“ на договора, гръцкият народ и историята няма да ви простят“, каза от трибуната Георгиос Кумуцакос, депутат от „Нова демокрация“.

 Дебатите ще продължат и в четвъртък, когато се очаква парламентът да гласува ратификационния документ с мнозинство от 1-2 гласа. За да бъде приет, са необходими най-малко 151 гласа в 300-членния законодателен орган – мнозинство, с което премиерът Алексис Ципрас разполага.

Той оцеля при вот на доверие, поискан от самия него след напускането на коалиционния му партньор и министър на отбраната Панос Каменос, който е против Преспанското споразумение. Възможно е „Нова демокрация“ да внесе сега вот на недоверие към правителството, което би забавило процеса на ратифициране на договора с от три до пет дни.

Изследване, публикувано в местния вестник „Прото Тема“ показва, че 66% от гърците са против Договора от Преспа, а мнозиството е против употребата на думата „Македония“ във всяка сделка със съседната държава.

 
Сподели:

Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари

Ракетните войски на Украйна са поразили руска радиолокационна станция на зенитно-ракетен комплекс С-400

Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия

Макар че бързо осъди нахлуването на Русия в Украйна, Турция обяви неутрална позиция във войната

Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия

Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия