6 Декември, 2025

В Иран ще преброят повторно 11 милиона бюлетини след оспорване на изборите

В Иран ще преброят повторно 11 милиона бюлетини след оспорване на изборите

Парламентът на Ирак нареди повторно преброяване на гласовете от изборите, провели се на 12-ти май, които радикалният духовен лидер на шиитите Муктада ас-Садр, спечели.

Парламентът уволни членовете на избирателната комисия и нареди ръчно преброяване на бюлетините, които са общо 11 милиона.

Решението беше взето след няколко гласувания поради липсата на кворум. 173 от общо 328 депутати в действащия парламент се събраха на извънредно заседание, където решиха да повторят преброяването на гласовете от изборите на 12-ти май.

Изборите в Ирак бяха съпроводени от редица обвинения в нарушения на правилата за гласуването, което за първи път се проведе електронно.

Повечето от опозиционните кандидати, които загубиха, твърдят, че електронният вот е дал възможност за измами при гласуването.

На 12 май листата на популиста Муктада ал Садр, в коалиция с комунистите, спечели политическата битка срещу джихадистката групировка „Ислямска държава“ (ИД).

Оттогава насам утвърдените политически лидери в страната настояват за повторно преброяване на гласовете или анулиране на изборите.

Сподели:

Коментари (0)

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

В разпореждането съдия Смит отбелязва, че „по-късно приетият и специфичен език на закона има предимство пред забраната за разкриване“

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.