13 Януари, 2026

В Италия се карат дали да приемат 49 мигранти

В Италия се карат дали да приемат 49 мигранти

Спор за съдбата на 49 мигранти, намиращи се на борда на два частни спасителни кораба в Средиземно море, доведе до разрив в популистката коалиция в Италия.

32-ма от мигрантите са на борда на кораба на германската неправителствена организация Sea-Watch 3, който е в морето от 17 дена, след като Италия и Малта му отказаха разрешение да акостира. Още 17 души бяха спасени през декември от втори плавателен съд, собственост на германската хуманитарна група Sea-Eye.

Докато италианският премиер Джузепе Конте опитва да постигне споразумение с други държави от ЕС, за да приемат някои от мигрантите, вътрешният министър Матео Салвини отказа да отстъпи и написа във „Фейсбук“, че италианските пристанища „ще останат затворени за тези, които не спазват правилата“. Салвини отхвърли призива на папа Франциск, който настоя европейските лидери да „покажат солидарност“ към хората на борда.

Салвини е в противоречие и с коалиционния си партньор Луиджи ди Майо, вицепремиер и лидер на Движение „Пет звезди“. В събота Ди Майо настоя Малта да поеме отговорност за хората, но също така каза, че Италия би приела десетте жени и децата им, които са на борда. В отговор към Ди Майо Салвини заяви: „Мигранти? Аз съм този, който решава“.

Сблъсъците с „Лига“ доведоха до разрив и в редиците на „Пет звезди“ – партията изключи двама сенатори за това, че са гласували срещу законопроект на Салвини за правата на търсещите убежище.
Сподели:

Коментари (0)

 The Times: Не остава много живот на Кадиров, Кремъл е в ступор...?

The Times: Не остава много живот на Кадиров, Кремъл е в ступор...?

Отбелязва се, че въпросът за наследяването е от жизненоважно значение както за чеченския лидер, чиито интереси са в осигуряването на дългосрочната сигурност на семейството му, така и за Кремъл, който ще иска да запази максимален контрол над републиката

Мисия 2026: НАТО залага на турските F-16 за защита на Балтика

Мисия 2026: НАТО залага на турските F-16 за защита на Балтика

Алиансът поиска от Анкара ескадрила изтребители за охрана на източния фланг, затвърждавайки ролята на Турция във въздушната отбрана на Европа

САЩ: руската атака срещу Украйна с „Орешник“ е „подигравка“ с мирните усилия на Тръмп

САЩ: руската атака срещу Украйна с „Орешник“ е „подигравка“ с мирните усилия на Тръмп

Изстрелването на балистична ракета „Орешник“, способна да носи ядрени оръжия, насочена срещу Украйна близо до границата с Полша и НАТО - това е поредната опасна и необяснима ескалация на тази война, заяви Тами Брус