17 Януари, 2026

В скандално видео рекламират живота в Ислямска държава

В скандално видео рекламират живота в Ислямска държава

Ново пропагандно видео с участието на задържаният британски фоторепортер Джон Кентли пусна в интернет от терористичната организация “Ислямска държава”. Заснето този път като документален филм, в него Кентли развежда зрителите из иракския град Мосул, превзет от ИД миналата година, демонстрирайки колко нормално се живее там. В 8-минутното видео 43-годишният заложник посещава пазар, болница и полицейско управление, за да илюстрира нагледно, че ежедневието там е съвсем наред.

Пропагандата му е насочена срещу медийните твърдения, че градът е в „депресия“ и се живее в страх, обяснявайки пред камерите, че те са напълно подвеждащи.

„Медиите обрисуват живота в Ислямска държава като депресиращ, говорят за хора, вървящи оковани във вериги и смазвани от стриктен тоталитарен режим. Всъщност това не е така – виждате един съвсем нормален работен ден в Мосул в този малко хладен, но слънчев декемврийски ден“, твърди Кентли.

Припомняме, че журналистът бе хванат от джихадистите преди повече от две години. Той бе заснета и в други видеа, направени от ислямистите, в които твърди, че отдавна е разбрал, че съдбата му е сходна с тази на други заложници на ИД. По ирония на съдбата обаче, четирима от тях вече бяха екзекутирани буквално пред очите на целия свят – двамата британци Алън Хенинг и Дейвид Хейнс и американските журналисти Джеймс Фоули и Стивън Сотлоф.

Сподели:

Коментари (0)

Али Хаменей: Тръмп е престъпник, трябва да пречупим гръбнака на бунтовниците

Али Хаменей: Тръмп е престъпник, трябва да пречупим гръбнака на бунтовниците

"Нямаме намерение да водим страната към война, но няма да пощадим националните престъпници."

Тръмп покани Ердоган в „Съвета за мир“, който ще управлява Газа

Тръмп покани Ердоган в „Съвета за мир“, който ще управлява Газа

Ердоган е получил предложението в писмо, изпратено вчера от американския президент.

Десетки хиляди датчани на протест срещу Тръмп: Не, означава НЕ! Гренландия на гренландците!

Десетки хиляди датчани на протест срещу Тръмп: Не, означава НЕ! Гренландия на гренландците!

Сред протестиращите има делегация от американския Конгрес. "Изявленията на президента не отразяват чувствата на американския народ.“