30 Юли, 2026

Варшава изригна - крайно десни поляци гориха знамена на ЕС

Варшава изригна - крайно десни поляци гориха знамена на ЕС

Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на столица Варшава на демонстрация, организирана от крайно десните в Полша, съобщава „Франс прес". 

Те участваха в марш под мотото „Полша за поляци" и гориха знамето на ЕС.  Полицията съобщи официално, че в него са участвали 25 хиляди души участват в марш, който бележи годишнина от независимостта на Полша след Първата световна война, докато организаторите обявиха, че 50 хиляди души участват в мероприятието.

„Бог, чест, родина", скандираха участниците, носещи знамето на Полша.

По време на демонстрацията знамето на ЕС беше стъпквано и горено. Също така имаше лозунги, насочени срещу Общността: "EU macht frei", имайки се предвид надписа "Arbeit macht frei" ("Работата ще те освободи") на вратите на „Аушвиц".

„Вчера беше Москва, днес е Брюксел, който отнема свободата ни", скандира една група от протестиращите.

На други банери пишеше: „Велика католическа Полша" и „Спри ислямизацията".

Мобилизирани са няколко хиляди полицаи заради демонстрацията, която е предимно мирна, въпреки че са хвърляни димни бомби и фойерверки.

Всяка година полските националисти организират подобен марш. През последните години по време на протестите имаше сблъсъци с полицията.

„Дойдох тук, защото обичам Полша и искам да покажа това", каза 27-годишен поляк.

Миналият месец Полша се върна към консервативно управление след 8-годишно центристко правителство. На парламентарните избори спечели партия „Право и справедливост".

Сподели:
Украински военни: Константиновка е почти унищожена, но не е обкръжена

Украински военни: Константиновка е почти унищожена, но не е обкръжена

Командирът на подразделението Kurt & Company Group от състава на 28-а отделна механизрана бригада „Рицарите на Зимния поход“ с позивна Курт заяви, че тежки сражения и престрелки се водят в целия град

Украйна загуби изтребител F-16, пилотът се е катапултирал

Украйна загуби изтребител F-16, пилотът се е катапултирал

От украинските ВВС уточняват, че пилотът е в безопасност. Той е бил успешно евакуиран и транспортиран в медицинско заведение за прегледи и диагностика.

Newsweek: Нова мобилизация в Русия може да удължи войната, но няма да промени нейния изход

Newsweek: Нова мобилизация в Русия може да удължи войната, но няма да промени нейния изход

Руският опозиционер Михаил Ходорковски също смята, че новите мобилизирани няма да променят коренно хода на войната

Коментари (0)