27 Февруари, 2026

Вартоломей назначи екзарх на Украйна, страната вече не е духовна територия на Руската църква

Вартоломей назначи екзарх на Украйна, страната вече не е духовна територия на Руската църква

Памфилски архиепископ Даниил

С еднолична заповед на вселенския патрирах Вартоломей от днес до пълното устройване на каноничните църковни дела в Украйна е назначен екзарх на Украйна, съобщава сайтът на патриаршията.

Това е Негово високо преосвещенство Памфилски архиепископ Даниил. Той е американец от украински произход. За негов  пръв помощник в Киев е назначен епископ Иларион Едмънтън от Канада.

Този акт на Вселенския патриарх Вартоломей е съобщен на президента на Украйна Порошенко, като се изисква държавните власти на страната да съдействат на първия екзарх за устройването на единна и канонична църква на Украйна.

С това деяние на патриаршията във Фенер Украйна вече не е духовна територия на Руската православна църква. В храмовете вече ще бъде споменавано името на Вартоломей, а не на Кирил.

Сподели:

Коментари (0)

Дипломатически скандал: Сиярто набеди Украйна, че иска "оръжия и пари", за да пусне петролопровода  "Дружба"

Дипломатически скандал: Сиярто набеди Украйна, че иска "оръжия и пари", за да пусне петролопровода "Дружба"

Временно управляващият посолството на Унгария в Киев - Антал Хейзер, беше извикан в украинското Министерство на външните работи 

Изтичане на снимка прекъсна изслушването на Хилари Клинтън пред комисия на Конгреса

Изтичане на снимка прекъсна изслушването на Хилари Клинтън пред комисия на Конгреса

По време на изслушването тя заяви пред американските законодатели, че не е била запозната с престъпленията на Джефри Епстийн и Гилейн Максуел

Буданов: Европа и светът ще са в безопасност само когато Русия изчезне като империя

Буданов: Европа и светът ще са в безопасност само когато Русия изчезне като империя

„Като цяло, политиката на сегашния руски президент не се различава съществено от политиката през царската или съветската епоха"