Ватикана повдигна обвинения срещу двама журналисти и трима високопоставени свои служители по делото за изтичане на информация и публикуване на секретни документи, предаде Би Би Си.
Документите са споменати в две книги - „Алчност" и „търговци в храма", чиито автори са журналистите Емилиано Фитипалди и Джанлуиджи Нуци, обвиняващи Ватикана в корупция и прахосничество. Журналистите са обвинени, че са оказали натиск, за да получат документите.
Общо заподозрените по случая са петима. Двама членове на папската комисия по изучаване на църковните реформи - монсеньор Лусио Анхел Валехо Балда и специалистката по връзки с обществеността Франческа Чаоуки са обвинени в престъпен сговор и кражба на документи. Същите обвинения са повдигнати и срещу техния помощник Никола Майо.
Те бяха задържани и разпитани. Чауоки беше освободена, след като се съгласи да сътрудничи на следствието. Журналистът Емилиано Фитипалди заяви пред местни медии, че е поразен от подобен развой на събитията.
„Може би съм наивен, но се надявах, че разследването ще се насочи към престъпниците, за които разказах, а не към човека, огласил престъпленията." - коментира журналистът.
Ако петимата бъдат признати за виновни, може да получат присъди до 8 години лишаване от свобода.
Още от Свят
Фон дер Лайен към Санчес: Станалото в Сеута показа, че трябва да укрепим границите си
Сред възможните мерки Фон дер Лайен посочи „засилено наблюдение и, когато е необходимо, използване на физически прегради"
ФАЦ: Опитът на Радев да обвърже преговорите за американските самолети с премахването на визите се провали напълно.
Военни експерти също посочват, че едва ли е в интерес на Техеран да атакува държава членка на НАТО заради няколко самолета-цистерни
Румънската армия взриви скала в Дунав, за да снабди с вода АЕЦ „Черна вода“ и да предотврати спирането ѝ
Първи блок вече не работи заради недостига на вода за охлаждане