Украйна преди празниците премина към строг режим на тока, който предизвика буря от негодувание и протести най-вече заради това, че електрозахранването бива изключвано без предупреждение и график.
На места, в Одеска и Лвовска области например, протестиращи блокираха основни пътни артерии.Украинските власти твърдят, че без режим на тока, няма начин да се изкара зимата.
Александър Светелик, заместник министър на енергетиката заяви:
"Това е свръхкритична ситуация, когато вече сме пракрачили границата. Ние обаче сме длъжни поне да кажем на хората, че няма да има светлина от 9 до 10. Така те ще знаят, че през останалото време ще имат нормално електроснабдяване", предаде УНИАН.
Агенцията информира, че и премиерът Арсений Яценюк е излязъл със специално заявление, в което се казва:
"Аз възложих на министерството ясно и ежедневно да информира народа на Украйна, кога и на какви територии и за колко време ще бъде изключвана електроенергията". Яценюк обръща внимание още, че е необхдимо да се пести дори от уличното осветление, както и в държавните учреждения, които греели като коледни елхи.
Според УНИАН на официалния сайт на "Укрэнерго" е посочено, че икономиите на електроенергия ще се осъществяват от 8 до 11 часа сутринта и от 16 до 22 часа следобед и вечер. В "Киевэнерго" обаче са заявили, че графиците за изключването на тока са търговска тайна.
Още от Свят
Сибига: Украйна официално ще предаде писмото на Зеленски до Путин по дипломатически канали
Президентът на Украйна съобщи, че е получил доклад за загубите на руската армия на фронта през май и че „те отново са над 30 хиляди убити и тежко ранени руснаци"
Тръмп се нахвърли върху Конгреса заради ограничаването на правомощията му за Иран
В публикация в социалната мрежа Truth Social американският лидер нарече гласуването безсмислено и обвини политическите си опоненти в опит да провалят преговорния процес с Техеран.
Зеленски написа писмо на Путин: Ще трябва да се борите за своето съществуване, ако не спрете войната
„Русия е убила поне 707 украински деца! И още хиляди деца, които Русия е ранила, отвлякла, както и хиляди деца, чиято съдба все още е неизвестна. Това са важни и ужасяващи показатели, но зад тях стои нещо много повече от цифрите на руските престъпления", каза украинският президент по-рано