7 Юли, 2026

Великобритания се готви за кошмарна нощ, Скотланд ярд е на крак

Великобритания се готви за кошмарна нощ, Скотланд ярд е на крак

Полицията, Скотланд ярд и местната власт във Великобритания се готви усилено за кошмарната Нощ на огньовете. Хиляди униформени служители ще бдят на историческата дата 5 ноември Маршът на маскираните да не прерасне в масови безредици, съобщава „Хъфингтън поуст”.

Нощта на огньовете или Нощта на Гай Фокс се празнува от 5 ноември 1605 година. Тогава заговорникът Гай Фокс е арестуван, докато пази експлозивите, поставени под Камарата на лордовете. В чест на крал Джеймс Първи, който оцелял след неуспешното покушение, хората палели големи огньове по лондонските улици. Лицето на Гай Фокс пък е използвано за модел на маските на „Анонимните“.

Постепенно празникът, който чества оцеляването на краля, се е превърнал в повод за изразяване на недоволството срещу властта. Хакерската група „Анонимните”, чийто символ е маската на Гай Фокс, се готви за мащабни демонстрации. Тази година те са се заканили, че ще протестират срещу капитализма, бедността и корупцията в 671 града по света в станалия традиционен Марш на милионите маски. Така се надяват, че ще подобрят миналогодишния рекорд от 481 града. 

Най-големи са притесненията за сигурността във Великобритания. Миналата година в столицата Лондон хиляди хора участваха в демонстрация, която премина в масови безредици. Тази година очакванията са за поне 20 000. Обявено е, че протести ще има и в други столици по света.

Част от протестиращите са обявили, че ще направят демонстрация пред посолството на Еквадор в Лондон. Там убежище е намерил основателят на Уикилийкс Джулиан Асандж. „Освободете Робин Худ” – ще бъде лозунгът на неговите привърженици.

От полицията вече съобщиха, че очакват безредици и че „мирният протест е последното, което е в главите на демонстриращите”. Изказването на полицейския началник в Лондон, че „ако хората не могат да протестират мирно, изобщо не трябва да им се разрешава да протестират”, взриви социалните мрежи.

Сподели:
Тръмп намекна за връщане на Турция в програмата за изтребители F-35

Тръмп намекна за връщане на Турция в програмата за изтребители F-35

Има промяна в позицията на Тръмп, който докато пътуваше за срещата на върха на Алианса в Анкара, заяви, че подготвя подарък, който ще направи Ердоган „много щастлив“

Неизвестен снаряд удари петролен танкер край Ормузкия проток

Неизвестен снаряд удари петролен танкер край Ормузкия проток

Британската служба за морски търговски операции (UKMTO) посочи, че танкерът е бил поразен на около осем морски мили източно от Лима в Оман

НАТО трябва да реши трансатлантическата криза на срещата в Анкара

НАТО трябва да реши трансатлантическата криза на срещата в Анкара

Инициативата на американската администрация "НАТО 3.0", ръководена от заместник-министъра на войната по въпросите на политиката Елбридж Колби, се определя от автора като първия реален опит на САЩ да институционализират рамка не просто за споделяне на тежестта, а за нейното преразпределение

Коментари (0)