19 Август, 2026

Венецианската комисия подхваща спорни законодателни промени в Полша

Венецианската комисия подхваща спорни законодателни промени в Полша

Членове на Венецианската комисия ще проведат редица срещи във Варшава през следващите два дни. Ръководителят на комисията Джани Букичио започна среща с полския президент Анджей Дуда.

Полски официални лица се опитват да докажат пред членове на международен консултативен орган по конституционно право, че последните промени, свързани с Конституционния съд и медиите, са в съответствие с полската конституция и стандартите на ЕС, съобщава АП.

Комисията е част от Съвета на Европа. Откритията след проверките, които се очакват през следващите седмици, не са правно обвързващи.

Полското правителство прие нови законодателни промени, които доведоха до протести в страната и безпокойство сред ръководителите на ЕС.

Отношенията между Брюксел и Варшава се влошиха, откакто партия „Право и справедливост”, водена от евроскептика Ярослав Качински, се върна на власт в Полша през октомври 2015 година след 8 години в опозиция. Полският президент Анджей Дуда одобри спорни закони, които позволяват на управляващата партия да назначава ръководителите на обществените медии, а също така да избира съдии в Конституционния съд на Полша. 

Сподели:
САЩ са наложили санкции на шефа на  Международния наказателен съд

САЩ са наложили санкции на шефа на Международния наказателен съд

Този ход е поредната ескалация в кампанията на администрацията на Тръмп срещу базирания в Хага съд, създаден през 2002 г. от международната общност за преследване на военни престъпления, геноцид и престъпления срещу човечеството

Уволниха банкер на Кремъл, предрекъл поражение на Русия във войната с Украйна

Уволниха банкер на Кремъл, предрекъл поражение на Русия във войната с Украйна

„Изоставаме. Губим както технологичната, така и икономическата конкуренция в света. И, както вече казах, губим я не само от Китай и САЩ, но в някои отношения я губим и от Украйна“, заяви Андрей Клепач

WSJ: Какво стои зад заплахата на Тръмп да бомбардира Оман, на който разчиташе за Ормуз

WSJ: Какво стои зад заплахата на Тръмп да бомбардира Оман, на който разчиташе за Ормуз

Белият дом заявяваше седмици наред, че Иран е близо до подписване на ядрена сделка и че Оман може да съдейства за повторното отваряне на Ормузкия проток

Коментари (0)