Унгарският министър-председател Виктор Орбан обвини днес Брюксел, че саботира газопровода "Южен поток".
Орбан се опитва да осигури доставки на енергия и търговски изгоди за Унгария чрез сделки с Москва, но това предизвиква критики от западни правителства, според които той не би трябвало да се сближава с Русия, когато тя праща войски в Украйна.
"ЕС полага безспирни усилия да подкопае този проект", заяви Орбан в радио-интервю и добави, че Унгария проучва други възможности за осигуряване на газови доставки, включително от Азербайджан.
Обявяването на руското решение за "Южен поток", който трябваше да доставя газ, минавайки под Черно море, а после на север през Централна Европа, завари унгарското правителство напълно неподготвено.
Бернадет Сел от опозиционната партия "Политиката може да бъде различна”, заяви, че изоставянето на проекта показва, че Орбан допуска грешка, като залага на връзки с руския президент Владимир Путин.
"Виктор Орбан прави всичко, за да изгражда добри отношения с Путин, пренебрегвайки всички принципи, разумни съображения и споделяни интереси с нашите съюзници, каза тя. Но когато неговите интереси наложиха това, Путин се отказа от този проект за нула време", заяви Сел.
Още от Свят
Киев: Срещата между Зеленски и Тръмп е мощен сигнал към Москва
Това заяви първият заместник-ръководител на Офиса на президента на Украйна Сергей Кислица
В Русия изпаднаха в истерия заради решенията на срещата на върха на НАТО за Украйна
Пълно изтрещяване! Захарова се жалва, че не дават на Тръмп Гренландия. В руското външно министерство нарекоха решенията „безотговорни“ и заплашиха с „катастрофа“
Politico: Ердоган подари на лидерите на ЕС пистолети с бойни патрони
Според един от европейските служители обаче има вероятност тези церемониални пистолети от висок клас да нарушават строгите ограничения за стойността на подаръците, които могат да приемат висши представители на ЕС.