30 Август, 2026

Виктор Понта се спаси от разследване, очаква го вот на недоверие

Виктор Понта се спаси от разследване, очаква го вот на недоверие

Румънският парламент гласува да се отхвърли свалянето на имунитета на премиера Виктор Понта. Резултатът завърши с 231 гласа "срещу" и 120 "за" премахването на имунитета. Това не е изненадващо, тъй като управляващата лявоцентристка коалиция държи мнозинството в парламента, съобщава АФП.

Миналата седмица прокуратурата в страната съобщи, че започва наказателно преследване срещу министър-председателя. В обвинението, цитирано от местни медии, се казва, че "Понта е заподозрян в редица престъпления, включително измама, пране на пари, конфликт на интереси и укриване на данъци".

Гласуването на парламента идва само ден след като правната комисия на Долната камара на румънския парламент отхвърли искането на главния прокурор за криминално разследване срещу премиера.

Очаква се този петък да се проведе вот на недоверие срещу премиера и правителството му, който обаче също ще завърши в полза на сегашната власт. Вотът също така трябва да сложи край на едноседмичната политическа криза в страната, каза Понта пред журналисти в Букурещ, цитиран от агенция Ройтерс.

"Ще представя всички доказателства, защото досега нямах тази възможност да го направя и съм абсолютно сигурен, че съм невинен", каза премиерът. Той допълни още, че независимо от случващото се в страната, разговорите с Международния валутен фонд (МВФ) и Европейската комисия за преразглеждане на сделката за помощ в размер на 4 млрд. евро ще продължат по график този месец, или в началото на юли.

Сподели:
 NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Лиценз за Storm Shadow за Киев: защо Москва реагира с истерия?

Фактът, че Париж и Лондон се съгласиха да предоставят на Украйна лиценз за производство на Storm Shadow/SCALP, все още не означава, че производството на такива ракети ще започне бързо

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

37 са вече жертвите на руската атака в Киевска област, детонирал е склад за боеприпаси, поразени са 50 жилищни сгради

"Тези, които са допуснали това да се случи, трябва да бъдат подведени под отговорност за решенията си... Правилата са ясни: боеприпаси не може да се съхраняват в близост до домове или други жилищни райони." - каза президентът Зеленски

Коментари (0)