Върховният съд на Филипините одобри наложеното от президента Родриго Дутерте военно положение в южната част на страната, съобщава АФП.
Мярката е необходима за ликвидирането на подкрепяните от "Ислямска държава" джихадисти в южната част на държавата.
Дуерте наложи военно положение в региона на Минданао на 23 май, след като стотици екстремисти окупираха част от град Марави и влязоха в смъртоносна схватка с армията, която все още не е приключила.
Опозиционни депутати призоваха Върховния съд да отмени заповедта на Дутерте заради "пълна липса на задоволителна фактическа основа".
Екстремистите продължават да държат част от Марави въпреки подкрепяна от САЩ военна офанзива, при която загинаха повече от 460 души, а близо 400 000 са разселени.
Според Дутерте екстремистите имат план да създадат провинция на ИД в южната част на държавата.
Опозицията смята, че военното положение открива вратата за репресии и кръвопролития.
В конституцията на страната е заложено, че военно положение може да се обяви само при "инвазия или въстание". То е ограничено до 60 дни.
Ако Дутерте иска да го удължи, той ще трябва да получи одобрението на Конгреса. Мярката позволява на армията да задържа заподозрени до три дни без съдебна заповед. Правителството поясни, че 66 души са задържани без съдебна заповед във връзка с конфликта в Марави.
Филипинският президент предупреди, че военното положение може да продължи повече от 60 дни.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.