7 Декември, 2025

Война между САЩ и Русия е големият риск за 2017 г.

Война между САЩ и Русия е големият риск за 2017 г.

Доналд Тръмп встъпва в длъжност като президент на САЩ в сложна външнополитическа обстановка и му се налага да положи сериозни усилия, за да отстрани заплахата от ескалация за противопоставяне на световните държави. Най-опасни „горещи точки”, в които може да стане въоръжен конфликт, е изброил експертът от The National Interest Робърт Фърли.

  Остава висок рискът от сблъскване на Корейския полуостров. Причината е, че не само КНДР увеличава своя ядрен и ракетен потенциал, но и с кризата в Южна Корея. Страхът, че САЩ могат да нанесат изпреварващ удар, тласка Северна Корея към подобни намерения.
Друга много „гореща точка” е Сирия, където случайно сблъскване на въоръжените сили на Русия и САЩ, например погрешен авиационен удар, може да доведе до фатални за човечеството последтвия. Ситуацията се усложнява от наличието в страната на безброй противостоящи въоръжени групировки.
„Болезнена точка” остава пакистано-индийската граница. Ако Индия и Пакистан бъдат въвлечени във война, същото може да се случи със САЩ и КНР.
В ситуацията около Прибалтика, авторът също вижда опасност от ескалация на противопоставянето на Москва и Вашингтон.
Изданието на изключва възможността за „пълномащабна война” между световните държави в киберпространството. Елемент на неопределеност в ситуацията внася и обстоятелството, че конкретните външнополитически планове на Тръмп засега остават в тайна дори в самия Вашингтон и неговите съветници ще трябва да изиграят важна роля при изработването на курс, който би позволил да се избегне заплахата от въоръжено сблъскване.

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.