19 Декември, 2025

Време е да се говори за пропуските в разузанаването

Време е да се говори за пропуските в разузанаването

Над един милион души, наред с 40 президенти и премиери, дефилираха вчера по улиците на Париж в най-ярката демонстрация на солидарност срещу ислямския екстремизъм след нападенията от 11 септември, пише американският в. "Ню Йорк таймс".

В отговор на терористичните атаки, отнели живота на 17 души във Франция, приковали световното внимание, евреи, мюсюлмани, християни, атеисти и хора от всички раси, възрасти и политически течения се стекоха в центъра на Париж да призоват за мир и край на жестокия екстремизъм.

Невиждана върволица от милион и половина души извървя булевард "Волтер", за да покаже надмощието на единството и свободата на словото над фанатизма и терора. Участниците нарочно избраха да преминат по булеварда, носещ псевдонима на философа от френското Просвещение, който страстно защитава религиозната толерантност и свободата на словото, пише в. "Вашингтон пост".

Шествието бе толкова многобройно, може би най-голямото в историята на страната, че много участници не успяха дори да стигнат до мястото на срещата, Площада на републиката, отбеляза британския в. "Файненшъл таймс".

"Единни за свобода", е водещото заглавие в днешния брой на испанския в. "Паис", който цитира думите на френския президент Франсоа Оланд: "Днес Париж е столицата на света".

Въпреки че демонстрантите говорят за единство, съществуват притеснения заради токсичната комбинация от проблеми, които разкриха атентатите, включително екстремизма, растящ на родна почва, и все по-дългата ръка на "Ислямска държава", пише "Вашингтон пост". 

Освен това, след атаките Франция е изправена пред други предизвикателства - основно нарастващ антисемитизъм и опасността от това някой от крайнотодясното пространство да потърси отмъщение срещу мюсюлманската общност.

След ужасите от миналата седмица Оланд, който до този момент бе смятан от електората си за слаб и нерешителен, получи значителна политическа подкрепа. Той събра около себе си десетки световни лидери за вчерашното шествие, запази спокойствие и действа решително. Но никой не очаква това солидарно настроение да трае дълго - идните седмици той и неговото правителство със сигурност ще трябва да отговарят на болезнени въпроси за пропуските в разузнаването и сигурността и дали касапницата от миналата седмица е можело да бъде избегната, отбеляза "Ню Йорк таймс".

Оланд засили мъничко позициите си в тези ужасни няколко дни, но същото направиха Марин льо Пен и нейният крайнодесен "Национален фронт", който превърна заплахата от радикален ислям във Франция в център на своята политика. Дори преди атаките националистическият френски популизъм направи Льо Пен надежден претендент да заеме мястото на Оланд след изборите през 2017 г.

Събитията ще бъдат използвани и от други националистически и антиимигрантски движения в Европа, като започнем от британската ЮКИП, минем през партия "Шведски демократи" и стигнем до германското движение ПЕГИДА. Това е още една причина толкова много европейски лидери от традиционните партии да дойдат да покажат солидарност с Франция и Оланд, допълва "Ню Йорк таймс".

Сподели:

Коментари (0)

Един най-опитните дипломати на Великобритания стана нов посланик в САЩ

Един най-опитните дипломати на Великобритания стана нов посланик в САЩ

Стармър се надява да стабилизира положението в британското посолство във Вашингтон след като Манделсън беше уволнен през септември, след „достойни за порицание“ нови разкрития за приятелството му с осъдения сексуален престъпник Епстийн

Руски войници плащат по 500 долара, за да останат живи далеч от фронта

Руски войници плащат по 500 долара, за да останат живи далеч от фронта

Въпреки това, техните документите продължават да бъдат маркират като "на бойно дежурство", което им позволява да получават пълно заплащане и обезщетения, въпреки че всъщност не участват в бойните действия

Форумът Рамщайн с рекорден ангажимент за военна подкрепа за Украйна от 45 млрд. долара

Форумът Рамщайн с рекорден ангажимент за военна подкрепа за Украйна от 45 млрд. долара

Съюзниците на Украйна току-що се съгласиха да дарят на Киев нови оръжия и военни материали на стойност над 45 милиарда долара на 32-рата среща на групата Рамщайн. САЩ не допринесоха за това.