14 Юли, 2026

Всяко шесто дете живее в среда на стрес и насилие

Всяко шесто дете живее в среда на стрес и насилие

"Едно на всеки шест деца по света, живее в среда на стрес и насилие. Това се дължи на засилената урбанизация и на продължаващата война в конфликтните държави", сочи доклад на британската благотворителна организация "Спасете децата".

Най-опасни са Сирия, Афганистан и Сомалия.

Според данните най – малко 357 милиона деца – или едно на всеки шест в света, живее в зона на конфликт, което в сравнение с 90-тте години на миналия век е повишение със 75%.

Най-конфликтната страна в момента е Сирия, където конфликтът продължава 7 години.

Урбанизацията, продължаващите конфликти и нарастващият брой нападнати училища и болници засилва и опасностите за децата по света, сочи още докладът. Другите заплахи включват отвличания и сексуално насилие.

"Виждаме шокиращо увеличаване на броя на децата, родени в зони, засегнати от конфликти, и излагането на най-сериозните форми на насилие, което можем да си представим", коментира Хелле Торнинг-Шмид, изпълнителен директор на благотворителната организация.

Данните на ООН показват, че повече от 73 000 деца са били убити или осакатени от 2005 година насам.

Благотворителни помощни организации твърдят, че истинската цифра вероятно е много по-висока с оглед на трудностите да се достигне до конфликтните точки.

   
Сподели:
Independent: Три признака, че Путин готви удар по Европа

Independent: Три признака, че Путин готви удар по Европа

Русия вече функционира като военна икономика, а Путин се е превърнал в неин военен лидер - мирът не влиза в неговите представи за собственото му политическо оцеляване

Всички балкански държави от НАТО участват в Коалицията на желаещите - с изключение на България

Всички балкански държави от НАТО участват в Коалицията на желаещите - с изключение на България

Правителството на Андрей Желязков в свое съобщение от 10 юли 2025 г. официално информира за среща на формата. България се включи в инициативата още при нейното създаване - сега Радев отказа участие

Зеленски разкри подробности за получаването на изтребители Rafale и нови системи SAMP/T от Украйна

Зеленски разкри подробности за получаването на изтребители Rafale и нови системи SAMP/T от Украйна

Киев ще получи 4 от общо 16 изтребителя Rafale веднага след приключването на обучението на пилотите

Коментари (0)