Група терористи взриви участъка на газопровода Баку-Тбилиси-Ерзерум в района на турската провинция Карс. По негов бъдеще трябва да потече азерският газ от находищата в Каспийско море по "Южния газов коридор" за страните от Европейския съюз, включително за България. Отсечката е ключова за енергийната сигурност на ЕС и без нея не е възможно снабдяване с алтернативно "синьо гориво".
Властите коментираха, че терористичният акт е "организиран от бойци на Кюрдската работническа партия /ПКК/". Експлозията стана късно сноши, като в нападението са участвали около 20 бойци. По данни на местната телевизия транспортирането на газ е прекратено и в момента огънят се потушава.
На мястото
на инцидента са пристигнали силите за сигурност. Всички близки райони се
контролират от жандармерията и военните. Съобщава се и за престрелки с бойците.
Газопроводът Баку-Тбилиси-Ерзерум беше официално открит на 25 март 2007 г.
Дължината е 970 км /442 км в Азербайджан, 248 км в Грузия и 280 км от грузинско-турската граница до Ерзерум/. По него се предвижда да се транспортира "синьото гориво" /16 милиарда куб.м./, което ще бъде добито в рамките на проекта "Шах-Дениз 2" през 2019-2020 г. От Баку-Тбилиси-Ерзерум природният газ ще влиза в Трансанадолския газопровод и 6 милиарда ще остават за нуждите на Турция.
Останалите 10 милиарда ще достигнат Гърция и оттам по Трансадриатическия газопровод ще отиват за страните от Европейския съюз. От Гърция ще бъде направено едно отклонение за България, която вече се е договорила да получава около 1 милиард куб.м. азерски газ. Европейският съюз разглежда азерския газ от "Шах Дениз" като ключов за своята енергийна независимост от Русия.
Още от Свят
Изследване: Завръщането на Тръмп тревожи европейците
По-различни са нагласите в Китай, Индия, Русия, Бразилия и някои страни от Западните Балкани
Руски ракети удариха два обекта от критичната инфраструктура на Украйна
Поразените обекти са в районите Дрогобич и Стрий в западната, граничеща с Полша, Лвовска област, съобщиха местните власти
Володимир Зеленски ще посети днес Варшава за среща с Туск
Полша е един от най-верните поддръжници на Украйна от началото на руската инвазия, но връзките между Варшава и Киев се обтегнаха заради Волинското клане през 1943-1945 г.