17 Февруари, 2025

Япония отбелязва 71 години от атомната бомба над Хирошима

Япония отбелязва 71 години от атомната бомба над Хирошима

Япония отбелязва 71 години от бомбардировката над Хирошима по време на Втората световна война. При атаката с уранова бомба, носеща кодово име ”Малчугана”, на място загиват над 70 000 души. Впоследствие броят им нараства до 140 000.

В ранното утро на 6 август 1945 година атомна бомба се взривява над японския град Хирошима. Първото в историята използване на ядрена оръжие е хвърлено от американския бомбардировач B-29 „Енола Гей". Той излита от военна авиобаза, разположена на остров Тиниан в западната част на Тихия океан, и е управляван от командирът на 509-та обединена ескадрила полковник Пол Тибетс.

Само час преди бомбардировката японските радари за ранно предупреждение засичат няколко самолета, които се отправят към южна Япония, и обявяват тревога. 15 минути преди удара, в 08:00 ч. операторът на радара в Хирошима определил, че приближават малък брой самолети - не повече от три и отменя тревогата. С цел икономия на гориво и самолети никой не се опитва да прихване и да свали приближаващи бомбардировачи.

Така на около 600 метра над повърхността и точно над центъра на град Хирошима в 08:15 ч., местно време „Енола Гей" хвърля атомната бомба назована „Малчугана". Над 50-килограмово ядро от химичния елемент уран-235 се взривява и на място загиват между 70 и 80 хил. души. Зоната на пълно разрушение достига 1,4 км в радиус, а избухналите пожари след взрива засягат огромна площ. Впоследствие общият брой на загиналите достига 140 000 души.

Три дни по-късно, на 9 август 1945г., още една атомна бомба се насочва към Япония. Този път тя е пусната над на-голямото пристанище в южната част на страната - град Нагасаки. „Дебелака", както било кръстено ядреното оръжие, погубва над 70 хил. японци. На днешния ден в Националния музей „Земята и хората" в София ще бъде изложен „камъкът от Хирошима". Той е бил част от трамвайната настилка в японския град по време на бомбардировките през 1945 година. Само на 6 август гранитният камък може да бъде видян в залата на „Гигантските кристали" в музея.

Сподели:
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран