3 Май, 2026

Йенс Столтенберг: Катар не може да стане член на Алианса

Йенс Столтенберг: Катар не може да стане член на Алианса

Организацията на Северноатлантическия договор е страна за страни от Европа и Северна Америка

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Катар не може да стане член на Алианса, защото Организацията на Северноатлантическия договор е създадена за страните от Европа и Северна Америка, предава РИА Новости.
По-рано катарският министър на отбраната заяви, че страната му вижда като дългосрочна стратегическа амбиция влизането в НАТО.
„Организацията на Северноатлантическия договор е страна за страни от Европа и Северна Америка. Така е написано в устава ни“, заяви Столтенберг. Същевременно той отбеляза, че Катар е ценен партньор на Алианса в региона на Близкия изток.
Сподели:

Коментари (0)

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Канцлерът отговори с "няма връзка" на въпроса дали плановете на САЩ да намалят военното си присъствие в Германия имат нещо общо със спора между двамата лидери относно стратегията на Белия дом в Иран

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Той включва задължение за ненападение, включително от страна на Израел, за да се гарантира, че конфликтът няма да бъде подновен.

Решението на Тръмп да изтегли 5000 американски военни от Германия шашна НАТО

Решението на Тръмп да изтегли 5000 американски военни от Германия шашна НАТО

Решението на Доналд Тръмп да изтегли 5000 американски военнослужещи от Германия не просто изненада съюзниците – то се превърна в пореден симптом на задълбочаващия се разлом между САЩ и Европа, който все по-осезаемо разклаща основите на НАТО.