6 Април, 2026

Юлия Тимошенко изгони Савченко от партията си

Юлия Тимошенко изгони Савченко от партията си

Най-известната затворничка от украинския конфликт Надежда Савченко e била отстранена от партията си, съобщи държавната информационна агенция Укринформ.

Савченко, която бе военен пилот, беше освободена от руски затвор по-рано тази година и бе избрана за депутатв украинския парламент - Върховната рада. Партия "Баткившчина", чийто лидер е бившият украински премиер Юлия Тимошенко, е взела решение да изгони Савченко заради опитите й да преговаря с бунтовнически групи в Източна Украйна, заяви на пресконференция самата Тимошенко, цитирана от ДПА.

""Ние в "Баткившчина" винаги сме поддържали и ще продължим да поддържаме позицията, че не може да се водят преговори с терористи. Те са престъпници и трябва да отговарят за делата си пред закона", заяви водачката на формацията. Партията не е предприела процедура за лишаване на 35-годишната Савченко от депутатски мандат и сега тя е със статут на независима, уточни Тимошенко. В последните седмици Надежда Савченко, която прекара близо две години в руски затвор, се е срещала за мирни преговори с представители на двете основни подкрепяни от Русия сепаратистки групировки в Източна Украйна.

Сподели:

Коментари (0)

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

ЦРУ е провело операция за заблуда на противника в Иран - за всяване на смут сред иранските сили

Работата на ЦРУ е била част от операцията за спасяване на двамата американски пилоти в Иран

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Орбан постави газопровода "Турски поток" под военна защита

Тръбопроводът, който пренася руски природен газ към Унгария беше инспектиран лично от Орбан

Гърция купува ракетни системи PULS от Израел - за 690 млн. евро

Гърция купува ракетни системи PULS от Израел - за 690 млн. евро

През 2024 г. Атина обяви план за инвестиции в размер на 26 млрд. евро до 2036 г. за модернизация на въоръжените сили