10 Май, 2026

Юнкер категоричен: С Тръмп и без Тръмп, Европа трябва да продължи по своя път

Юнкер категоричен: С Тръмп и без Тръмп, Европа трябва да продължи по своя път

С Тръмп и без Тръмп, Европа трябва да продължи по своя път, заяви днес председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пред журналисти, цитиран от БТА.

Европа трябва да играе амбициозна роля на континента и в света на фона на последните събития на световната сцена, добави той. Европа не се гради срещу (интересите на) държавите и на народите. Европа няма да съществува, ако не отчита интересите на европейците, посочи Юнкер. 

На социалния дъмпинг трябва да се сложи край, допълни той след среща с френския премиер Бернар Казньов. Често чуждестранните работници биват експлоатирани срещу собствения им интерес и в ущърб на местните им колеги, коментира Юнкер.

Казньов и Юнкер са говорили днес подробно за промените в директивата за командированите работници, за въвеждането на минимална заплата в ЕС, както и за възможността за получаването на еднакво възнаграждение срещу полагането на еднакъв труд на едно и също място. Темата за командированите работници и социалния дъмпинг е сред основните въпроси от френската предизборна кампания. 

Миналата седмица по инициатива на Франция в Париж бе подписано споразумение между Германия, Австрия, Белгия, Люксембург, Дания, Италия, Норвегия и Швеция срещу подкопаването на цената на труда в областта на международните превози. Белгийски медии показаха данни, според които българските шофьори са най-ниско платени в целия ЕС и разликите с най-скъпо работещите им колеги от Белгия са над 24 пъти.

Например годишно белгийски дружества за превозни услуги плащат 16 хиляди евро за осигуровките на един служител, а общият разход за шофьор достигат 56 хиляди евро на година. За български шофьор се плащат 673 евро осигуровки за година, а общите разходи годишно са 16 хиляди евро. Явлението, което директивата на ЕС цели да предотврати, е наемането на шофьори (и строители) от Източна и Централна Европа, които работят в "скъпите" страни от ЕС, но получават възнаграждение като у дома и се осигуряват в своята родина. 

Сподели:

Коментари (0)

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Председателят на Европейския съвет разговаря по телефона с Володимир Зеленски, като отново посочи приоритетите за Брюксел - въпросите за общата сигурност

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Американският политолог смята, че президентът на САЩ "прегръща националистически правителства", а играта му е с ясна цел - победителят взима всичко

Ескалация в Залива: Британски военен кораб се присъединява към защитата на Ормузкия проток

Ескалация в Залива: Британски военен кораб се присъединява към защитата на Ормузкия проток

Официален Лондон категорично подчерта, че присъствието на Кралския флот има „напълно отбранителен характер“