17 Януари, 2026

За пръв път от 96 години в Турция ще се строи православна църква

За пръв път от 96 години в Турция ще се строи православна църква

Сирианският патриарх Юсуф, Реджеп Ердоган и вселенският патриарх Вартоломей

Ердоган присъства на първата копка на строеж на сирианска православна църква в Истанбул

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган участва в церемонията по първа копка за строежа на сирианска православна църква в Истанбул днес, съобщава в. "Хюриет дейли нюз", цитиран от БТА

Това ще бъде първата нова християнска църква, която ще бъде построена в 96-годишната история на съвременна Турция, отбелязва ДПА.

Сирианската общност се обърна към турското правителство с искане за изграждането на нова църква в истанбулския квартал Йешилкьой преди десетилетие. Правителството обаче даде зелена светлина едва през 2015 г

"Виждам тази нова църква като богатство за Истанбул. Поздравления за това", заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган по време на церемонията.
Ердоган каза, че църквата се очаква да бъде завършена в рамките на две години. Тя предстои да обслужва около 17 000 православни вярващи от сирианската общност в града.

"Това е исторически ден", заяви митрополитът на Сирианската православна църква за Истанбул и столицата Анкара Юсуф Четин.

Сирианите, известни още като асирийци, спазват древен източно-християнски обред. Освен в Истанбул се смята, че още около 8000 сириани живеят в Източна и Югоизточна Турция, според Анадолската агенция.

Мюсюлманите представляват над 99 процента от населението на Турция, която е светска страна според конституцията си. Досега обаче на християните им беше разрешавано само да възстановяват църкви, но не и да строят нови.

Сподели:

Коментари (0)

Китайският изтребител J-15 има скрита „ДНК“ на руската армия

Китайският изтребител J-15 има скрита „ДНК“ на руската армия

J-15 е създаден на базата на съветския Су-33 и е оптимизиран за самолетоносачи със система STOBAR. Самолетът дълго време страдаше от постоянни недостатъци, но това вече се променя

САЩ получиха покана за военни учения на НАТО в Гренландия

САЩ получиха покана за военни учения на НАТО в Гренландия

Генерал-майор Сьорен Андерсен подчерта, че ученията са свързани със „случващото се в Украйна“, като уточни, че досега не е наблюдавал присъствие на руски или китайски кораби в близост до арктическия остров

Наследникът на Рамзан Кадиров катастрофира жестоко и е в тежко състояние

Наследникът на Рамзан Кадиров катастрофира жестоко и е в тежко състояние

„Пътищата към болницата са затворени, тъй като там е докаран Адам, той се намира в реанимация в безсъзнание, както се говори. Какво точно е състоянието на сина на Кадиров, не знаем със сигурност“, разказва събеседник от Грозни