26 Февруари, 2026

Забравете мощните прахосмукачки

Забравете мощните прахосмукачки

От днес във всички страни членки на ЕС е забранена продажбата на прахосмукачки с мощност над 1 600 вата.

През юли м.г. ЕК прие мерки за т.нар. "еко-дизайн", чиято цел е да се намали консумацията на електроенергия. Производителите и търговските вериги разполагаха с 13 месеца, за да се подготвят за въвеждането на новото законодателство, според което върху опаковката на прахосмукачките трябва да е изписана информация за киловатите, които харчат. Въвежда се 7-степенна скала, започваща от зелена буква "А" за нисък разход на ток до червена буква "G" за висок разход.

Ветото върху мощните прахосмукачки идва след провалената замяна на традиционните електрически крушки с нажежена жичка. От 2009 г. досега ЕС опитва да наложи енергоспестяващи лампи. Но цената на тока в Европа не стана по-малка.  

Сподели:

Коментари (0)

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Изявлението на руския президент повдига въпроси за сигурността на енергийната инфраструктура и за политическата логика зад предупреждението

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Според наблюдатели това е един от най-критичните моменти в историята на Близкия изток

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

"Ние усещаме вашата болка, споделяме вашата скръб"