17 Юни, 2026

Заев заплаши с нови разкрития за Груевски

Заев заплаши с нови разкрития за Груевски

Опозиционният лидер в Македония Зоран Заев заплаши, че ще има нови разкритията за злоупотребите на управляващия режим на Никола Груевски. 

Лидерът на Социалдемократическия съюз посочи, че т. нар. "бомби" ще продължат и през следващите дни. 

"Така наречените "бомби" - аудиозаписи с разговори на властимащите, които стават достояние на обществото благодарение на опозицията – ще продължат да избухват в понеделник", категоричен е Заев.

По-рано лидерът на Демократичния съюз на интеграция Али Ахмети обяви, че няма да има "бомби" до насрочените за 10 юни разговори между политическите лидери в Брюксел.

Заев обеща, че разкритията ще продължат, но ще бъдат представени такива материали, които да не попречат на преговорите, които ще се състоят в сряда.

"Ще внимаваме, за да не бъдем обвинени, че проваляме преговорите. Ще представим на обществото записи, които разкриват различни престъпления във Футболния съюз на Македония и други граждански организации", каза лидерът на СДСМ.

Македония се намира в тежка политическа криза от няколко месеца. Обществеността беше потресена от разкритията направени от опозицията. От тях става ясно, че правителството на Никола Груевски е оказвало натиск върху политици, журналисти, бизнесмени и др., установявайки в Македония един авторитарен режим.

По-късно се стигна до протести подкрепящи както опозицията, която иска оставката на Груевски и преходно правителство, така и управляващата партия, която категорично отказва това.

На лидерската среща в Брюксел на 10 юни партиите ще продължат да търсят изход от политическата криза. Зоран Заев обаче обяви, че няма да присъства на тази среща.

На 2 юни, след дълги преговори с лидерите на основните македонски партии, еврокомисарят по разширяването на ЕС Йоханес Хан обяви, че в Македония ще има предсрочни парламентарни избори през април 2016 година. Дотогава или в т. нар. преходен период трябва да се променят избирателният закон и избирателните списъци. 

Сподели:
Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз

Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз

Според обсъжданите в момента планове е предоставянето на фрегата от клас MEKO, която вече участва в европейската операция „Аспидес“ за ескортиране на търговски кораби в Червено море

Евродепутатите с червен картон за Скопие: Мястото ви е в ЕС, но не и с палежи и език на омразата

Евродепутатите с червен картон за Скопие: Мястото ви е в ЕС, но не и с палежи и език на омразата

Дебатите в Европейския парламент показаха ясно на властите в Скопие, че европейската интеграция не е автоматичен процес и не може да се крепи на празни политически обещания

Путин е домакин на азиатския форум АСЕАН на фона на натиск от Г-7 в помощ на Украйна

Путин е домакин на азиатския форум АСЕАН на фона на натиск от Г-7 в помощ на Украйна

От началото на мащабната си военна офанзива срещу Украйна преди повече от 4 години, Русия активно се стреми да задълбочи политическите и икономическите си връзки с държави от Азия

Коментари (0)