17 Юли, 2026

Загиналите от вулкана в Гватемала досега са 99, изчезналите са близо 200

Загиналите от вулкана в Гватемала досега са 99, изчезналите са близо 200

Броят на жертвите от изригването на вулкана Фуего в Гватемала вече достига 99 души, като за изчезнали се смятат близо 200 по най-нови данни, съобщиха властите в централноамериканската страна, цитирани от Франс прес. Досега се говореше за 84 загинали.

Спасителните работи в околностите на вулкана, разположен на около 40 км югозападно от едноименната столица на Гватемала, бяха спънати от нови експлозии и изхвърляния на лава, три дни след първото мощно изригване.

"Активността продължава и не отслабва, за което говорят редица физически признаци. По-слаби експлозии се констатират средно по 4-5 в час, като не се изключват и по-мощни в близките часове или дни", отбеляза гватемалският институт по вулканология и предупреди хората да не остават в засегнатата зона.

Посочва се и възникналата опасност от земни свличания поради силните валежи снощи.

До момента освен загиналите и изчезналите има 46 ранени, а евакуираните от зоната са близо 12 100, съобщи националният координационен център за борба с природни бедствия. От стихията са засегнати около 1,7 млн. гватемалци. В страната е обявен тридневен траур, отбелязва БТА.

Сподели:
Радев с нов лупинг: Партньорството с „Райнметал“ е пример за сътрудничеството с Германия

Радев с нов лупинг: Партньорството с „Райнметал“ е пример за сътрудничеството с Германия

Това заяви министър-председателят по време на срещата си с делегация от федералната провинция, водена от Томас Щробъл, председател на Ландтага (парламента) на Баден-Вюртемберг

The Hill: Сенатът на САЩ се приближава до гласуване за помощ за Украйна и по-строги санкции срещу Русия

The Hill: Сенатът на САЩ се приближава до гласуване за помощ за Украйна и по-строги санкции срещу Русия

Законопроектът беше одобрен от Камарата на представителите миналия месец с 226 гласа „за“ срещу 195 „против“, като 18 републиканци подкрепиха демократите и гласуваха в негова полза

Reuters: Войната с Украйна разорява руските фермери

Reuters: Войната с Украйна разорява руските фермери

„Всичко замря. Ечемикът спря. Пшеницата спря. А ние отчаяно се нуждаем от пари. Трябва да продадем реколтата и да купим дизелово гориво и торове“, казва фермерът.

Коментари (0)