Джихадистът Питър Шериф беше депортиран във Франция от Джибути във връзка с терористичното нападение срещу сатиричното издание "Шарли Ебдо" преди близо четири години. Това съобщи френският министър на вътрешните работи Кристоф Кастанер.
Кастанер написа в Туитър, че Питър Шериф се е укривал от френското правосъдие и че задържането му във френски арест е резултат от "ефективността на френските служби за сигурност и международната комуникация, позволили ареста му". Предполага се, че той е бил в тесен контакт с братята Шериф и Саид Куаши, извършили нападението срещу "Шарли Ебдо".
В петък френската прокуратура поиска 14 души да бъдат изправени пред съдебен състав заради предполагаема замесеност в нападенията от януари 2015 г., при които загинаха 17 души. Питър Шериф обаче не е в този списък.
Парижката прокуратура заяви, че той е бил екстрадиран във Франция, след като бил задържан в Джибути, като след пристигането си на летище "Шарл де Гол" в Париж е бил отведен в ареста. Повдигнати са му обвинения в престъпно сдружаване с цел тероризъм.
Френският министър на отбраната заяви, че обвиняемият е изиграл "важна роля в организирането" на нападението срещу "Шарли Ебдо". Шериф, известен още като Абу Хамза, е бил близък приятел на двамата братя, които убиха 11 души в редакцията на сатиричното издание и полицай, преди да бъдат ликвидирани.
В началото на миналото десетилетие той е посещавал Ирак и Сирия, а от 2011 г. се е укривал от френските власти.
Още от Свят
Киев: Путин пропусна своя шанс да излезе от тази неуспешна за него война!
Според изявлението на Андрий Сибига в социалната мрежа X за руснаците няма добри новини. И няма да има
Бивш командващ на британската армия: Русия иска да ни нанесе сериозни щети
Изявлението му, цитирано от The Independent, идва на фона на опасенията относно уязвимостта на подводните кабели, които осигуряват интернет връзка, финансови операции и обмен на данни.
Тръмп нарече Мъск „супергений“, но с една уговорка
Въпреки публичните спорове влиятелни представители на движението MAGA продължават да призовават за помирение между двамата