12 Май, 2026

Замесиха България в скандал с доставки на оръжия за сирийската опозиция

Замесиха България в скандал с доставки на оръжия за сирийската опозиция

Според информация на rusvesna.su от началото на септември досега е в ход тайна операция за прехвърляне на оръжие и боеприпаси от България в Турция и оттам в Сирия. Руският сайт се позовава на украинец с условно име „Тимур”, който се бие на страната на кюрдите и координира взаимодействието им със сирийската армия в битката срещу „Ислямска държава”.

Този източник твърди, че вече са били изпратени няколко транспортни конвоя с патрони и стрелково оръжие, както и резервни части за артилерийски оръдия. Става дума за автомати „Калашников”, снаряди за „Град” и за миномети.

Въоръжението и боеприпасите са произведени в български военни заводи в Сопот и Казанлък, твърди източникът. Плащането е направено от фирми, свързани с Европейското командване на армията на САЩ.

Немският вестник „Билд” в броя си от 26 октомври твърди, че до дни умерената опозиция в Сирия може да получи доставка на зенитни ракети и съвременни комплекси на ПВО.

Според директора на руския Център за изучаване на страните от Близкия Изток и Централна Азия Семьон Багдасаров средства за борба с руските самолети могат да дойдат в Сирия и през Катар, който има на въоръжение в своята армия ракети „Стингър” и „Стрела-2”.

Сподели:

Коментари (0)

Русия: Изпратихме уведомления на САЩ и други страни за изпитанията на междуконтиненталната ракета "Сармат"

Русия: Изпратихме уведомления на САЩ и други страни за изпитанията на междуконтиненталната ракета "Сармат"

Руските въоръжени сили планират да разположат на бойно дежурство първия полк, въоръжен с тази междуконтинентална балистична ракета, до края на годината.

МО: България подкрепя мисията за гарантиране свободата на корабоплаването в Ормузкия проток

МО: България подкрепя мисията за гарантиране свободата на корабоплаването в Ормузкия проток

Инициативата бе обсъдена по време на видеоконферентна среща на министрите на отбраната, проведена в продължение на среща на държавни лидери през април

The Hill: Европа игнорира заплахите на Тръмп и запази позицията си по Иран

The Hill: Европа игнорира заплахите на Тръмп и запази позицията си по Иран

„Този епизод само ще засили европейската решимост да развива собствените си отбранителни способности и да укрепва европейския суверенитет“, смята експертът.