1 Януари, 2026

Започват преговори ЕС-САЩ за търговските мита

Започват преговори ЕС-САЩ за търговските мита

Уилбър Рос

"Американският министър на търговията Уилбър Рос ще призове Европейският съюз да намали търговските си бариери, които са несправедливи спрямо американските фермери и индустрии", заяви президентът Доналд Тръмп.

Ройтерс цитира съобщение в Туитър, в което той посочва, че Съединените щати са готови да премахнат митата си, ако ЕС намали "ужасните" нива на митата за американски продукти.

Тръмп възложи на Рос да разговаря с представители на ЕС относно премахването на "големите тарифи и бариери", които са налагани спрямо САЩ, отбелязвайки, че това "не е честно за нашите земеделци и производители".

Европейската комисия от своя страна обвини президента на САЩ, че подбира и изкривява данните по отношение на митническите тарифи от двете страни на Атлантическия океан. Комисията очаква през тази седмица да се свърже с Вашингтон, за да бъдат обсъдени наложените от САЩ мита за вноса на метали, но допълни, че не са планирани официални разговори. ЕС обсъжда със свои партньори правни процедури до Световната търговска организация относно митата на Тръмп и обмисля предпазни мерки, чрез които да предотврати наводняването на европейския пазар със стоманата и алуминия, които няма да бъдат внесени в САЩ с оглед на новите високи мита. Европейската комисия също така обмисля да наложи мита за произведени в Америка стоки в размер до 2.8 млрд. евро, за да ребалансира търговските си потоци със САЩ.

  
Сподели:

Коментари (0)

Изтеглиха първото евро секунди след полунощ

Изтеглиха първото евро секунди след полунощ

Преходът мина плавно с минимално прекъсване на ключови услуги - резултат от навременна подготовка, строг график и отлично взаимодействие между институции, банки, доставчици на платежни услуги и технологични оператори на инфраструктурата, посочват от Борика

Десетки загинаха при експлозия от новогодишни фойерверки в Кран Монтана

Десетки загинаха при експлозия от новогодишни фойерверки в Кран Монтана

Над 100 души са били в бара по това време, съобщи швейцарското радио Rhone FM. Свидетел разказва за "безброй" линейки, пристигнали на мястото на взрива, както и хеликоптери.

ЦРУ подкрепя украинската версия: няма доказателства за атака срещу резиденция на Путин

ЦРУ подкрепя украинската версия: няма доказателства за атака срещу резиденция на Путин

Върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас нарече руските твърдения „умишлено отклоняване на вниманието“ и подчерта, че няма независими доказателства за подобна атака