17 Юни, 2026

ZDF: Рейтингът на Меркел се срива, излезе от челната 3-ка на политиците

 ZDF: Рейтингът на Меркел се срива, излезе от челната 3-ка на политиците

Одобрителният рейтинг на германския канцлер Ангела Меркел се срина рязко през последния месец. Това показва ново социологическо проучване на обществената телевизия ZDF, цитирано от Ройтерс.

Тя заема четвърто място сред политиците в Германия. Пред нея са премиерът на Баден-Вюртемберг Винфред Кретчман, външният министър Франк-Валтер Щайнмайер и финансовият министър Волфганг Шойбле.

Това е втори показател за недоволството от водената от канцлера политика към бежанците след терористичните атаки в Германия през юли.

Малко повече от година преди федералните избори проучването дава на Меркел одобрителен рейтинг от 1,0 при скала на оценяване от 5,0 до -5,0. Спадът е от 1,4 през юли.

Следващият изборен тест за консерваторите е през септември, когато ще се проведат местни избори в Берлин и Мекленбург-Предна Померания, където се очаква силно представяне на антиимиграционната партия „Алтернатива за Германия”.

Проучването показва още, че само 44% от германците смятат, че политиката на Меркел към бежанците е добра, докато 52% са на обратното мнение.

Анкетата сочи, че 54% са на мнение, че спорното мигрантско споразумение между ЕС и Турция ще се провали. 35% пък вярват, че разговорите между Брюксел и Анкара за турското еврочленство трябва да бъдат прекратени заради политическата ситуация в Турция.

Сподели:
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.

Коментари (0)