Земетресение с магнитуд 4.3 бе регистрирано снощи около 22:50 ч. местно време в Сърбия. Това заяви пред "Фокус" Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, бивш ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт към БАН.
Три часа и половина по-рано със същия епицентър е локализирано и земетресение с магнитуд 1.5. Регистрирани са и два афтершока с магнитуд под 2.0. Епицентърът е в района на Национален парк Копаоник, Рашки окръг, където не за първи път стават земетресения.
Максималната интензивност на въздействие е била шеста степен според 12-степенната скала на сръбската сеизмологична служба. Сътресение с такава сила може да предизвика само слаби щети. Пет сведения от Косовска Митровица насочват към интензивност от четвърта степен в този град.
Съвпадението по дата със земетресението в България е напълно случайно.
Още от Свят
Зелените настояха за извънредна среща на ЕС заради горещата вълна в Европа
ЕС постепенно отстъпва от проекта „Европейски зелен пакт“ – пакетът от мерки за намаляване на емисиите на блока, допринасящи за глобалното затопляне, до нулево нетно ниво до 2050 г. – в опита си да подкрепи икономическата стабилност
Московски отговор на обвинението на Букурещ: Затвориха румънското консулство в Санкт Петербург
Днес посланикът на Румъния в Русия Кристиан Истрате беше призован в руското Министерство на външните работи. Връчена му беше нота, с която румънският генерален консул в Санкт Петербург е обявен за персона нон грата.
Беларус поне засега се съпротивлява на натиска на Москва да открие фронт срещу Украйна
Зеленски заяви, че инсталираните от Русия ретранслатори на сигнали в Беларус, използвани за насочване на руски дронове с голям обсег по-дълбоко в Западна Украйна, са спрели да работят на 22 юни, след като Киев предупреди Беларус да ги демонтира или да се изправи пред украински удари