8 Април, 2026

Жалба срещу "Фейсбук": Или даваш личните си данни, или може да останеш без достъп

Жалба срещу "Фейсбук": Или даваш личните си данни, или може да останеш без достъп

Белгийската комисия за защита на личните данни ще разгледа жалба срещу платформата за споделяне на снимки и видео „Инстаграм”, съобщиха местни медии. Жалбата е от австрийски студент в Белгия, който по-рано предприе подобни действия срещу „Фейсбук, която освен водеща социална мрежа е и собственик на „Инстаграм”.

Студентът Макс Шремс отбелязва, че с влезлите от днес в сила нови правила за защита на личните данни дружествата и организациите трябваше да поискат изричното съгласие на потребителите, за да ползват техните данни.

Шремс възразява срещу това, че разпратените до потребителите съобщения съдържат своеобразна заплаха и не предоставят свободен избор, както всъщност предвиждат променените правила.

Вместо да имат избор, потребителите са заплашени от отказ от услуга, ако не се съгласят данните им да бъдат използвани.

Отбелязва се, че сходни жалби ще бъдат подадени във Франция срещу „Гугъл”, в Германия срещу „Уотсап” и в Австрия срещу „Фейсбук”. „Уотсап”, „Фейсбук” и „Инстаграм” са платформи с обща собственост.

По новото европейско законодателство посочените дружества може да бъдат глобени с до четири процента от световния им търговски оборот при нарушаване на изискванията. За „Гугъл” тази стойност би се равнявала на 3,7 млрд. евро, за „Уотсап” и „Фейсбук” - 1,3 млрд. евро, за „Инстаграм” - 1,3 млрд. евро.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп обмисля молба за удължаване на ултиматума към Иран, искат отстраняването му

Тръмп обмисля молба за удължаване на ултиматума към Иран, искат отстраняването му

Искането е отправено от пакистанския министър-председател Шехбаз Шариф чрез публикация в социалната мрежа X. В нея той подчертава, че усилията за разрешаване на кризата напредват „стабилно, уверено и мощно“, като призовава и Иран да отвори Ормузкия проток за същия период

Китайски ИИ насочва в реално време иранските ракети към американските бази в Близкия изток

Китайски ИИ насочва в реално време иранските ракети към американските бази в Близкия изток

Системата автоматично разпознава и маркира обекти, което позволява идентифицирането на военните обекти и техника на САЩ за минути, а не часове

Италия: Войната с Иран застрашава глобалното лидерство на САЩ! Не сме роби

Италия: Войната с Иран застрашава глобалното лидерство на САЩ! Не сме роби

В интервюто за „Corriere della Sera" Крозето отиде още по-далеч, предупреждавайки, че конфликтът може да придобие още по-заплашителни измерения. Той припомни ядрените бомбардировки на Япония от 1945 г.