18 Януари, 2026

Жан-Клод Юнкер гони британски депутати от Европарламента

Жан-Клод Юнкер гони британски депутати от Европарламента

„Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер призова евроскептичните британски депутати да напуснат Европарламента веднага. “Наистина съм изненадан, че още сте тук. Британският народ гласува за напускане. Защо сте още тук?” , запита ги той”, предаде Би Би Си.

Юнкер заяви, че е забранил на състава на ЕК да води преговори с британското правителство по условията за напускането на общността, преди да има уведомление за напускане по чл. 50 от договора от Лисабон. “Очакваме яснота от Лондон, не днес или утре, но бързо”, каза той.

Гневни реплики бяха разменени в Европарламента в Брюксел между шефа на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и евроскептика Найджъл Фарадж на дебат, посветен на британския вот за излизане от ЕС. Обсъждането предшестваше срещата на европейските лидери за Брекзит. На нея пък стана ясно, че евролидерите вече планират бъдещето на ЕС без Острова.

Ядът на евродепутатите бе насочен главно към Фарадж - едно от водещите действащи лица в кампанията на противниците на ЕС. Той бе освиркан и обвинен в използването на “нацистка пропаганда”. В речта си Фарадж каза на колегите си еврофили: “Вашият политически проект е провален.”

Юнкер произнесе словото си на немски и френски език.

Фарадж не се трогна от враждебното отношение към него, пише „24 часа” “Смеехте се, когато дойдох тук преди години и ви казах, че Великобритания трябва да напусне ЕС. Вече не се смеете, нали?”, продължи той. “Великобритания няма да е последната страна, която ще напусне съюза.” Той също призова за бързо подаване на заявление за излизане, но и за запазване на икономическите връзки между Лондон и ЕС. По неговите думи, ако икономическите отношения бъдат нарушени, от това ще пострада повече Европа.

Сподели:

Коментари (0)

ЕС след заплахата на Тръмп за мита заради Гренландия: Опасен ход, твърдо ще отстояваме суверенитета си

ЕС след заплахата на Тръмп за мита заради Гренландия: Опасен ход, твърдо ще отстояваме суверенитета си

"Митата биха подкопали трансатлантическите отношения и биха довели до опасна низходяща спирала."

Макрон за заплахите на Тръмп за налагане на мита: Няма да ни повлияят, нито за Украйна, нито за Гренландия

Макрон за заплахите на Тръмп за налагане на мита: Няма да ни повлияят, нито за Украйна, нито за Гренландия

Европейците ще отговорят по единен и координиран начин, ако намеренията бъдат потвърдени.

Съветници разубедили Тръмп за планираната атака срещу Иран

Съветници разубедили Тръмп за планираната атака срещу Иран

Според арабски служители, Иран е предупредил за ответни удари срещу американски бази в Катар, ОАЕ и Саудитска Арабия в случай на атака. САЩ нямат достатъчно военни ресурси в региона, за да започнат мащабна офанзива срещу режима и едновременно с това да защитят американските войски и съюзническите сили.