22 Март, 2026

Зоран Заев: Президентът извърши преврат

Зоран Заев: Президентът извърши преврат

Зоран Заев

Лидерът на Социалдемократическия съюз Зоран Заев обвини президента Георге Иванов, че е извършил "държавен преврат", предаде БНР. Така Заев окачестви решението на държавния глава да му откаже мандат за съставяне на ново правителство. Вчера Иванов мотивира стъпката си с факта, че Зоран Заев получи подкрепата на албанските партии в страната. В замяна той им обеща - евентуално негово правителство да следва т. нар. "албанска платформа".

Тази "платформа" предвижда въвеждане на албанския като втори официален език в Македония и други отстъпки пред албанското малцинство. Георге Иванов каза, че документът е изработен с външна намеса, имайки предвид Албания.  От своя страна еврокомисарят по разширяването на ЕС Йоханес Хан призова всички македонски политически лидери, включително  президента, да зачитат резултатите от последните избори.

В коментар в Туитър Хан пише, че в демокрацията трябва да се приема парламентарното мнозинство, дори и тогава, когато това не Ви харесва. Снощи, трети ден поред от организацията за гражданска инициатива „За обща Македония“ , граждани протестираха в центъра на столицата Скопие. Това съобщи македонската редакция на „Радио Свободна Европа“, цитирана от "Фокус". Демонстрантите казват, че се борят за запазване на единството на страната.
Неколкостотин души се събраха вчера пред сградата на правителството за шествието до централата на Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ).

Сподели:

Коментари (0)

Местните избори във Франция - тест за президентския вот през 2027 г.

Местните избори във Франция - тест за президентския вот през 2027 г.

В Париж в надпреварата за кмет на първо място след  първия тур е социалистът Еманюел Грегоар. На второ място се класира дясната кандидатка Рашида Дати с 25,46 процента, това е значително под очакванията.

Хизбула пое отговорността за удар срещу войници в северен Израел

Хизбула пое отговорността за удар срещу войници в северен Израел

Информацията се отнася за мястото, за което по-рано спасителни екипи съобщиха за един загинал при ракетен обстрел от Ливан

Възможен ли е Huxit, ако Орбан спечели отново в Унгария?

Възможен ли е Huxit, ако Орбан спечели отново в Унгария?

Изследване на Евробарометър показва, че само 7% в Унгария смятат членството за вредно, а 55% подкрепят оставането в съюза