Във връзка отбелязването на 1100 години от смъртта на Св. Климент Охридски, в Милано ще се проведе двудневен семинар, който започва днес. На него ще участват учени от България и други страни, съобщава БНР.
Събитието ще се състои в Амброзианската библиотека, известна със своята научна и културна насоченост. То е свързано с класа по славистика към едноименната академия. Мотото на научната среща е „Св. Климент Охридски – ученик и учител”. От българска страна участват професорите Аксиния Джурова и Красимир Станчев, доцентите Вася Велинова, Славия Бърлиева и др. Лекции за делото и живота на Св. Климент Охридски ще изнесат и техни колеги от университети на Рим, Венеция, Москва, Солун, Вилнюс и Лодз. С откриването на новата учебна година на класа по славистика, ще бъдат обявени имената на новите преподаватели. Сред тях е Анна-Мария Тотоманова – професор по история на българския език в катедра Кирилометодиевистика към СУ „Св. Климент Охридски”.
Двудневната научна среща ще бъде съпътствана с изложба от пана, представяща значението на Св. Климент Охридски като първи епископ, проповядвал на старобългарски език, създател на кирилицата и на Охридската книжовна школа. Изложбата е дело на центъра за славяно - византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев” към СУ „Св.Климент Охридски”.
Още от Емигранти
Проф. Чуков: Мигрантска криза в Испания е чиста политика
По повод на конфликта в Близкия изток арабистът не вижда бърз пробив и реално прекратяване на конфликта
В Испания става тревожно: Хиляди мигранти от Мароко заляха за часове Сеута
Българският журналист Данаил Алеков описва картината като особено напрегната на границата с испанския град
Арсенал в резервни гуми: Българин осъден за контрабанда на 54 пистолет и 764 патрона
За къде са били предназначение оръжията и при какви обстоятелства бяха открити?