На 26 февруари в катедралата *Св. Александър Невски* архиепископ Серафим Соболев тържествено ще бъде обявен за светец. Той е погребан в криптата на Руската църквата в столицата и години наред почитта пред него не стихва. За първи път един светец ще бъде канонизиран от две църкви едновременно - Руската и Българската. Какви ще бъдат ритуалите по канонизацията, защо ще има три икони с лика на светеца, като какъв ще бъде прославян свети Серафим и ще се увеличат ли поклонниците пред мощите му в София?
Окончателното решение за канонизацията на архиепископ Серафим Соболев беше взето на Архиерейския събор на Руската православна църква, който се проведе на 2-ри и 3-ти февруари в Москва. Именно по време на този събор владика Серафим беше провъзгласен за светец от Руската православна църква в храма " Христос Спасител". На събора присъства и варненският митрополит Йоан. "Заседанието реално протече на 3 февруари от 10 часа като първия въпрос, който беше поставен, беше въпросът за канонизацията на архиепископ Серафим заедно с други светии, които са изключително руски светии. Въпросът премина пред една много особена тържественост и пълно единогласие и единомислие между всички", разказва пред БНТ митрополит Йоан.
"Решението беше прието единогласно от свещения архиерейски събор на Руската православна църква, но трябва да се разбере, че тази канонизация беше предшествана от сериозна подготвителна работа. За първи път материалите бяха подадени в комисията в 2007-ма година като инициатор е светейшият московски патриарх и на цяла Русия Кирил- тогава смоленски и калининградски митрополит. Именно с неговия подпис тогава материалите отиват в комисията", пояснява архимандрит Филип, предстоятел на Руската църква "Св. Николай Чудотворец".
Работата по канонизацията продължава и през следващите години. През 2014 в кампанията се включи и БНТ, за да популяризира сред миряните, че се търсят медицински доказателства за чудесата, които е вършил владика Серафим.
Съставя се житие на владиката, изследва се богословското му наследство, дори се прави запитване до руските и българските служби дали не е сътрудничил на Държавна сигурност.
И така през декември 2015-та година съвместна българо-руска църковна комисия, начело с Волоколамския митрополит Иларион и Варненския митрополит Йоан решава, че няма пречки за канонизацията на владика Серафим. И още повече- решението е и двете църкви да го канонизират.
Това е в известна степен прецедент. Светият Синод, след работата на комисиите, също потвърди желанието и даде в абсолютно единение съгласие РПЦ да канонизира архиепоскоп Серафим,тъй като е руски архиерей,но прославлението да се извърши от БПЦ, което всъщност е събитието, което предстои.
Владика Серафим ще носи името - Свети Серафим Софийски Чудотворец, архиепископ Богучарски. Софийски по името на нашата столица, където той е бил архиерей повече от 30 години и където е починал, а чудотворец.
За тържествата в България ще дойде делегация от Руската православна църква, водена от Волоколамския митрополит Иларион. Руският патриарх Кирил няма да пристигне заради тежката му визита в Латинска Америка и Антарктида, която ще приключи броени дни преди канонизацията.Тържествата ще започнат от предния ден - вечерта на 25 февруари.
Литийното шествие от руски и български свещеници и архиереи ще бъде предвождано от волоколамския митрополит Иларион и икона на свети Серафим, нарисувана в Санктпетербрургската духовна академия и осветена и дарена от Московския и на цяла Русия патриарх Кирил.
Тази икона ще бъде предадена на патриарх Неофит пред храма и после ще остане в нашата катедрала.Тук ще бъде отслужено и всенощно бдение от варненския и великопреславски митрополит Йоан. На следващия ден - 26 февруари рано сутринта ще бъде обявено прославлението на владика Серафим за светец.
Свети Серафим е през 1881 година в Рязан, получил теологическо образование, отличавал се със смирение и доброта, но в същото време и с необикновена твърдост по въпросите за вярата.
След Октомврийската революция владика Серафим заминава зад граница, а през май 1921-а е назначен за предстоятел на Руската църква в София.
Освен за руснаците в България, се грижи и за българите, за бедните и слабите. Малко преди да почине през 1950-а година една от ученичките на владиката през сълзи му казала, че сега няма да има пред кого да споделят мъките си.
Ето и диалога, който е в основата на всичко случващо се след това пред гроба на Владика Серафим.
- Кой сега ще се моли за нас, владико?
- Ако имам дръзновение пред Бога, пишете ми писма и аз ще ви отговарям.
Оттогава пред неговия гроб в криптата на църквата не престават да идват хора и да пускат писма с желания.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов