"Европейците са загубили инстинкта си за самосъхранение, за реакция при такива кризисни ситуации, като тази в Ница", заяви пред БНР експертът в Международната агенция за превенция на престъпността Николай Иванов:
"При терора на първо място не е религията. В случая той е много силно обвързан със социалната среда. Във Франция има много хора, които не са интегрирани към обществото, т.е. има една много подходяща среда за терористите да действат на място, т.е. да радикализират хора, които са френски граждани, които са родени във Франция и са израснали там. След Втората световна война Европа живее в условията на мир, на липса на конфликти, без да броим бивша Югославия, т.е. няколко поколения са израснали вече в едно относително спокойно положение", коментира той.
Иванов допълни:
"Много е трудно да се каже какви мерки трябва да бъдат предприети. Това е един процес, който продължава години, даже десетилетия. Няма такава мярка, която да бъде взета от днес за утре и тя да даде някакъв ефективен резултат. Тези мерки обаче струват милиони, т.е. никоя държава не може да си позволи да сложи полицай на всеки ъгъл, който да охранява и да пази. Това е невъзможно и може да продължи само няколко месеца. След това се влиза в една ситуация на спокойствие и всичко започва на ново"
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов