28 Юли, 2026

​БНТ отговаря: Няма цензура, техническа грешка "оряза" предаване с Евгений Михайлов

​БНТ отговаря: Няма цензура, техническа грешка "оряза" предаване с Евгений Михайлов

Faktor.bg публикува сигнал на кинорежисьора Евгений Михайлов, че участието му снощи при Димитър Цонев е качено на сайта на националната телевизия в цензуриран вариант. Липсва пасажът, в който Михайлов разказва, че по публични твърдения на Радой Ралин бащата на Ирина Бокова е свързан с убийството на интелектуалеца Райко Алексиев. По-късно БНТ изпрати своята позиция по случая:

ПРАВО НА ОТГОВОР

УВАЖАЕМИ Г-Н СТОЯНОВ,

Във връзка с публикация на «FAKTOR.BG» от 02.02.2016г. – „БНТ цензурира твърдение за убийство на български интелектуалец», настояваме да ни бъде предоставено право на отговор, тъй като материалът съдържа некоректна и крайно манипулативна информация, която засяга авторитета на обществената телевизия. В нея се твърди, че БНТ е цензурирала цели части от предаването "Още от деня" с участието на г-н Евгений Михайлов и проф. д-р Искра Баева от вчера /01.02.2016г./ .

По този повод сме длъжни да направим следното уточнение, за да разсеем внушенията, които се целят чрез гореспоменатата публикация:

БНТ иска да увери, че разговорът, с участието на г-н Михайлов и проф. д-р Баева, винаги е бил достъпен на сайта на телевизията във видеото, което съдържа цялото издание на предаването "Още от деня" от 1-ви февруари и не може да се говори за цензура.

В разделът „Предаването на части” е допусната техническа грешка. Следствие на нея, при първоначалното качване на разговора липсват няколко минути от него. По-късно грешката е поправена и интервюто може да се изгледа в неговата цялост. Въпреки това, текстът под видеото, коректно отразява позицията и думите на г-н Евгений Михайлов.

БНТ винаги е отразявала всички гледни точки. В деня за почит към жертвите на комунизма, темата бе поставена на обсъждане и в други предавания на обществената медиа. Излъчен бе и документалният филм „Народен дом на терора” от 22:00 часа, веднага след формата „История BG”.

С оглед етичните правила в журналистическата професия, настояваме отговорът на БНТ да бъде публикуван своевременно във Вашия сайт - faktor.bg.

Б.Р. - Вижте цялото предаване.

Сподели:
Възпоменание на гробовете на ген. Иван Колев и Райна Княгиня

Възпоменание на гробовете на ген. Иван Колев и Райна Княгиня

Организатори са „Сите българи заедно“, Общество „Ген. Иван Колев“ и Атлантически съвет на България

WSJ: Иран и Оман търсят разбирателство за Ормузкия проток в опит да дадат посока на преговорите

WSJ: Иран и Оман търсят разбирателство за Ормузкия проток в опит да дадат посока на преговорите

Американски служител и посредници заявиха, че Иран и Оман все още са далеч от единодушие по някои въпроси, включително дали да начисляват такси за транзит. Но и двете страни заявиха, че има напредък.

Земетресение с магнитуд 7,1 разлюля Япония, на острова очакват цунами

Земетресение с магнитуд 7,1 разлюля Япония, на острова очакват цунами

Трусът е достигнал най-високата възможна степен – седма – по японската сеизмична скала „Шиндо“, която измерва силата на разклащането на земната повърхност

Коментари (0)