7 Юли, 2026

​Елена отново събра потомците на болярите Кършо и хаджи Йордан Брадата

​Елена отново събра потомците на болярите Кършо и хаджи Йордан Брадата

За шета поредна година в Елена се събраха наследниците на два големи рода - Кършовският и на хаджи Йордан Брадата. През миналата година родовата среща бе посветена на 180-годишнината от Велчовата завера, като един от активните участници в нея е самият хаджи Йордан Брадата. Тази година родовите тържества са посветени на 140-годишнина от Априлското въстание.

Първоначално родовите срещи в Елена тръгват от наследниците на Кършовскя род, а после към идеята се присъединяват и други еленски родове. Особена заслуга за възпоменателните срещи има кметът на града инж. Дилян Млъзев, който е потомък на болярина Кършо, а в инициативния комитет и гост на срещите е и българският еврокомисар Кристалина Георгиева, която е наследник на същата фамилия.

По традиция участниците в срещата на еленските родове посещават три знакови за района места – Къпиновския, Мерданския, и Плаховския манастири.

Сподели:
От днес  изплащат осъвременените пенсии

От днес изплащат осъвременените пенсии

За трудов стаж минималната пенсия вече е 347,51 евро

Екатерина Дафовска оцеля по чудо на автомагистрала "Тракия"

Екатерина Дафовска оцеля по чудо на автомагистрала "Тракия"

Олимпийската ни шампионка от Нагано 1998 г. е пътувала от Бургас към столицата, когато колата ѝ е излязла от контрол, завъртяла се е и се е обърнала на пътното платно

Китай тества балистична ракета от ядрена подводница, Австралия и Япония реагираха остро

Китай тества балистична ракета от ядрена подводница, Австралия и Япония реагираха остро

Страната се опита да омаловажи събитието като нищо необичайно. Тестът бил „рутинна част от годишната военна тренировъчна програма на Китай.“

Коментари (0)