Темата коментира по БНР бившият социален министър Иван Нейков. Той подчерта, че няма пречка, както имаме 10 капиталови пенсионни фонда, да имаме 11. Според него големият въпрос е не са ли много за България.
Правен проблем няма да има, ако се даде възможност на НОИ да създаде такава структура. Въпросът е в това, че ще трябват няколко години, за да се изгради структурата на НОИ за управление. Самото създаване е начало и ще има момент, в който, докато НОИ натрупа опит и капацитет в това отношение, а това най-вероятно ще доведе и до по-малка доходност. Най-доброто решение е да се даде заден ход и да се обмислят нещата.
Нейков обясни, че сега НОИ управлява модела в частта му солидарен фонд, докато капиталовите фондове, другите фондове, управляват частта на модела по отношение на личните пари на хората. Така че този опит - да замажем положението, е по-малката злина, от тази, която беше направена. Такава система няма никъде. Няма нито един сериозен анализ на това, което беше направено и докъде ще доведе. Това е най-опасното за една система - да бъде променяна непрофесионално. Бившият социален министър смята, че сега заложеният модел е заложник на чисто политически боричкания, например, в името на следващите избори.
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година