25 Февруари, 2026

​Липсата на правила и лекари е големият проблем в здравеопазването

​Липсата на правила и лекари е големият проблем в здравеопазването

Големият проблем в здравеопазването е липсата на правила и добри лекарски кадри. Около тази позиция се обединиха бившият здравен министър проф.Радослав Гайдарски и бившият шеф на Военна болница ген.Стоян Тонев.

Според тях през последните години се създават такива критерии правила, които стават все по-лоши. Това се отнася както до критериите, по които се избират народните представители, така и до правилата, които се приемат в сферата на здравеопазването.

Виждате какво се случва в парламента. От Великото народно събрание досега критериите за избор на депутати стават все по-лоши. Там не търпят умни и кадърни хора, избират се послушковци, които под контрол да гласуват това, което им се каже. Не случайно рейтингите на НС непрекъснато падат и сега парламентът има най-ниският рейтинг, посочи проф. Гайдерски.

Проф.Гайдарски е категоричен, че за спешната помощ не трябва да се говори, че е тотално катастрофирала.

Спешната помощ е зле, организацията там е напълно погрешна и това е в резултат на това, че спешната помощ след демокрацията бе отделена от болничната помощ. Мит е твърдението, че няма достатъчно коли, след като бяха закупени 400 нови, от които 40 са напълно оборудвани. Проблемът е, че няма достатъчно лекари, поради голямото напрежение в работата и ниското заплащане на техния квалифициран труд.

И Тонев, и Гайдарски смятат, че добра здравна политика може да се прави само, когато има добър закон. Освен това недостатък в системата е ограничените правомощия на здравния министър, който често трябва да изпълнява наредби, които са в противоречие с неговите принципи и разбирания. Но ако този министър е разумен и се вслушва в хора, които са компетентни, би могъл да намира и разумни решения на проблемите. 

Сподели:

Коментари (0)

Meta праща в историята Messenger.com през април

Meta праща в историята Messenger.com през април

Марк Зукърбърг централизира комуникацията - десктоп потребителите се връщат в интерфейса на Facebook

Община Тетевен получи специална награда по повод 30-годишния юбилей на НСОРБ

Община Тетевен получи специална награда по повод 30-годишния юбилей на НСОРБ

По време на събитието бяха представени и обобщени резултати от национално представително социологическо проучване на Агенция "Тренд" за обществените очаквания към местната и централната власт

„Спасителят“ Румен Радев се скри - не подкрепи протеста за оставката на Борислав Сарафов

„Спасителят“ Румен Радев се скри - не подкрепи протеста за оставката на Борислав Сарафов

Абдикиралият от задълженията си президент бе поканен публично от лидера на ПП Асен Василев