7 Декември, 2025

​Министър Коларова: Да не бързаме с твърденията за детето аутист

​Министър Коларова: Да не бързаме с твърденията за детето аутист

Служебният министър на образованието Румяна Коларова поиска по- тясно сътрудничество с Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) заради изнесената вчера информация за блудство на учител с дете аутист в софийското IV помощно училище „Проф. Димитър Кацаров".

До този момент имам чувството, че нямаме достатъчно ефективна координация, подчерта Коларова в кулоарите на МС след днешното редовно правителствено заседание. Тя поиска съвместна работа с ДАЗД по конкретния случай.

Що се касае за мерките, които ще бъдат предприети от МОН, тя посочи, че може да предприемат мерки, преди да са ясни фактите. Румяна Коларова е взела присърце случая. Аз го мисля, ако е мое дете, призна министърът. Няма да бързам да обвинявам един или друг човек, категорична е още тя.

До 10 октомври трябва да е готова проверката по случая, обяви Коларова и коментира, че децата в подобни училища са уязвими и лесни жертви, но в същото време от тях може трудно да се вземе достоверна информация.

Тя отново призова да не се прибързва с изводите кой е виновен. Според нея трябва отговорно да се подходи към подобен инцидент. Имали сме казус на педофил в подобно училище, призна Румяна Коларова и заяви, че не бърза да направи изводи.

В учителските дневници за поведението на всяко дете е записано, че „жертвата" се събличала. Детето обаче от скоро е било в училището. Доколкото й е известно, това е първият подобен инцидент във въпросното училище. То обаче има славата на образователна институция с висока степен на сигурност. Снабдено е и с камери.

Министър Коларова иска среща и с неправителствените организации, за да се обсъдят ефективните превантивни мерки.

Сподели:

Коментари (0)

Запалиха светлините на коледната елха в Тетевен

Запалиха светлините на коледната елха в Тетевен

Тържествена програма постави началото на Коледните и Новогодишни празници в града

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

"Предлагат се и "единствените по рода си животворни перли – силноалкална среда, която бори киселината в нашия организъм“, научаваме от продавачите

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“