19 Май, 2026

​Патриарх Неофит: Страданието на един е страдание за всички нас

​Патриарх Неофит: Страданието на един е страдание за всички нас

"В този тежък момент, когато с прискърбие научаваме за инцидента в оръжейния завод в Горни Лом, взел свидни човешки жертви, от свое име и от името на клира и миряните на Българската православна църква изказвам най-искрени съболезнования на близките на загиналите при този трагичен инцидент".

С тези думи започва съболезнователното писмо, което отправи българският патриарх Неофит във връзка с трагичния инцидент в Горни Лом, информират от Светия Синод.

"Верни са думите Христови, че "кога страда един член, страдат с него всички членове" (1Кор. 12:26), затова ние не можем да останем безпричастни към скръбта на нашите сънародници за неочаквано отишлите си от този свят техни близки – майки и бащи, синове и дъщери, съпрузи, колеги и приятели - и като изразяваме най-дълбоко съчувствие към тях, отправяме своите молитви към милостивия Бог да прости всички волни и неволни прегрешения на загиналите и да ги приеме в селенията на праведните", казва Негово Светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.

Патриархът призовава свещенослужителите на Българската православна църква и православните християни да отправят молитви за загиналите и да проявят любов към ближния като окажат нужната помощ на засегнатите от трагедията.

В 12 ч. в деня на национален траур в столичния катедрален храм "Св. Неделя" ще бъде отслужена заупокойна служба, по време на която патриарх Неофит Браницки епископ Григорий, викарний на Софийския митрополит и свещенство ще отправят молитви за упокоение душите на загиналите при трагичния инцидент в Горни Лом.

Сподели:

Коментари (0)

Милошев се похвали: До седмица създаваме организация за домакинството на „Евровизия" през 2027

Милошев се похвали: До седмица създаваме организация за домакинството на „Евровизия" през 2027

Министърът на културата изрази своята вътрешна увереност, че България ще се справи добре с този сериозен ангажимент, изтъквай желанието на Пловдив, Варна и Бургас да са домакини на песенния фестивал

На вниманието на шофьорите: Временно променят движението по АМ „Струма“ и преди „Кулата“

На вниманието на шофьорите: Временно променят движението по АМ „Струма“ и преди „Кулата“

По-рано бе съобщено от АПИ и за временни промени по някои пътища в Софийска област и за стеснения в движението по АМ "Тракия"

След като мечки убиха мъж на Витоша: Какво да правим при срещи с диви животни

След като мечки убиха мъж на Витоша: Какво да правим при срещи с диви животни

Старшият експерт от „Фонд за дивата природа“ (WWF) Александър Дуцов препоръча в подобни райони хората да не се движат сами, да бъдат в група и да вдигат шум, за да не изненадват дивите животни и да намаляват риска от среща