24 Ноември, 2024

10 г. след Кървавата Коледа в Кербала няма виновни, няма наказани

10 г. след Кървавата Коледа в Кербала няма виновни, няма наказани

Първият български батальон е атакувана в 12,40 ч с кола бомба, минохвъргачен обстрел, обстрел с ръчни противотанкови гранати и стрелково оръжие. При атаката загиват майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Иван Инджов, Антон Петров и Свилен Киров. 68 наши бойци бяха ранени, 27 от тях сериозно, а шестима тежко.

 Десет години след атентата в Кербала, въпреки започналите разследвания,  няма наказани или виновни. Проверката на военното министерство показа, че всичко е било наред, независимо от жертвите и ранените. По случая са разпитани над 500 човека, но разследването на прокуратурата също не показа нищо, няма наказани.

Смъртта на петимата воини и показанията на другарите им обаче показват, че някой в София не си е свършил работа през 2003 г. Запознати твърдят, че базата на българските миротворци е била позиционирана на неподходящо място - в центъра на Кербала. Не са били взети и елементарните мерки за защита на лагера - нямало ги е предоставяните от американците бетонни прегради, които са могли да намалят резултати от ударната вълна на колата бомба. Липсвало е нужното разузнаване и организация за предотвратяване на подобни атентати. 

Със сигурност има и други обстоятелства, които биха могли да хвърлят светлина върху Кървава Коледа. Но това може да стане, ако бъдат разсекретени всички документи от мисията на Първи пехотен батальон, както обеща сегашният военен министър Ангел Найденов.

Припомняме, че България участва в операцията на ООН от 4 май 1992 до 27 ноември 1993 г. с пехотен батальон. В нея загинаха 10 военнослужещи от българския контингент. В операцията на Коалиционните сили за стабилизиране и възстановяване на Ирак България участва от 22 август 2003 г. до 20 декември 2008 г. и загуби 13 военнослужещи.

Днес в църквата „Свети Георги Победоносец“ се състоя панихида в памет на загиналите български военнослужещи. В своето възпоменателно слово държавният глава Росен Плевнелиев каза:

„Всички загинали от Българската армия в мисиите в Камбоджа и Ирак изпълниха достойно своя дълг. Операцията на ООН в Камбоджа бе мащабна и отговорна. Тя целеше да се прекрати геноцидът към един народ след 20 години на унищожителна гражданска война и да се постигне траен мир. Четирима наши воини загинаха от куршумите на червените кхмери. Други 11 бяха ранени. Шестима загинаха при изпълнение на други рискови мисии. Въпреки свидните жертви и ранени, Българската армия научи своите сурови уроци в участие на рискови мисии по света и зае своето подобаващо място в усилията за мирната подредба на света и за едно по-добро бъдеще на всички на планетата след края на „студената война“, каза президентът Росен Плевнелиев.

"За целия период на нашето участие в операциите в Ирак - от 2003 до 2008 г., Република България участва с 11 контингента с обща численост над 3000 военни. В тази операция бяха дадени 13 свидни жертви на български воини. При най-драматичния инцидент – самоубийствената атака с камион-бомба срещу базата ни в Кербала на 27 декември 2003 г., загинала петима български военнослужещи, а други 27 бяха тежко ранени. Днес всички заедно скърбим и почитаме тези млади български воини и дадените свидни жертви пред олтара на българската бойна слава. Всички загинали в двете мисии изпълниха достойно и свято своя дълг – да служат на отечеството и на своя народ”, каза още държавният глава.

Онова, което може да бъде разкрито, ще направя всичко възможно да бъде разкрито. Така военният министър Ангел Найденов отговори на въпрос дали не е крайно време вече всички документи след трагичния инцидент в Кербала да станат публични. 

 

Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца